logo

09 Eylül 2019

VE DİYANET.!

Sevgili okurlarım, Osmanlı döneminin Diyaneti (Şeyhülislamı), Cumhuriyet döneminin de Şeyhülislamı (Diyaneti) inden bahsedelim.

Bahsederken de, Samimi Şeyhülislam olanları tenzih ederek bahsedelim.

Vaktiyle Cennet mekân Abdülhamit Han Osmanlı donanması zayıf olduğu düşüncesiyle İngilizlerden üç adet tam donanımlı savaş gemisi alır. Bizim bu zamandaki Diyanetimiz yani o zamanın Şeyhülislamı hiç vakit kaybetmeden yangın yerinden mal kaçırır gibi, Cuma hutbelerinde “Ahali açlıktan kırılırken, Abdülhamit Han, gavur icadı gemiler için İngilizlere kese kese altın saçar, İngilizlerle iş tutar, bu ne zalimliktir” gibi hutbeler okutur ve Abdülhamit Han bu Şeyhülislamı görevinden azleder.

Aslında geriye dönüp bir bakarsanız, Abdülhamit Han’ın dört Şeyhülislamı devlet karşıtlığı gerekçesiyle azlettiğini görürsünüz. Bu azledilen Şeyhülislam ve Şeyhülislam seviciler öyle bir fitne yaymaya başlarlar ki, Abdülhamit Han’ı beşinci Şeyhülislamın da devlet karşıtı olduğunu bile bile göreve getirmek zorunda bırakırlar.!.

Bundan niye mi bahsettim, bahsettim çünkü dönemler farklı olsa da üç aşağı beş yukarı hadiseler benzerlik gösteriyor, diye düşünüyorum.

Etiketler: » » »
Share
3.396 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?
Karabük Müzik Kursu