TÜRMOB Genel Başkan Adayı Şenliler Karabük’te « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

TÜRMOB Genel Başkan Adayı Şenliler Karabük’te

Bu haber 14 Eylül 2019 - 15:32 'de eklendi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) seçimlerine yaklaşık 1 ay kala şehir gezilerine devam eden Türkiye Meslekte Birlik Platformu adayı Selahattin Şenliler, Karabük’te TÜRMOB delegeleri ile bir araya geldi. Karabük Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nı (SMMM) ziyarette konuşan Şenliler, oda Başkanı Atakan İrken ve meslek mensuplarıyla bir süre sohbet etti. Sorunları dinleyip çözümlerini sunan TÜRMOB Genel Başkan adayı Şenliler, 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan genel kurul seçiminden ümitli olduğunu dile getirdi.

ORTAK BİRTAKIM SORUNLAR VAR

Sınav kökenli bir yeminli mali müşavir olduğunu söyleyen Şenliler, TÜRMOB’da daha önce iki dönem disiplin kurulunda görev aldığını belirterek, bu dönem zarfında gözlemlediği eksikliklerin çözümünü aramak için başkanlığa adaylığını koyduğunu ifade etti. Disiplin kurulunda görev aldığı zamanki gözlemlerine değinen Şenliler, mesleğin her bölgede aynı olan ortak birtakım sorunları olduğuna dikkat çekti.

“SADECE MUHASEBE MEZUNLARI ALINSIN”

Avrupa’da muhasebecilere tanınan haklar ile Türkiye’dekiler arasında büyük bir fark olduğunu belirten Şenliler, çeşitli okullardan muhasebeye yapılan girişlerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Haksız rekabet gibi meselelerin temelinde mesleğe girişteki kontrolsüzlüğün yattığını aktaran Şenliler, “Nasıl ki doktor olmak için tıp fakültesini bitmek, mühendis olmak için mühendislik fakültesini bitirmek gerekiyorsa, muhasebeyle uğraşacak olan kişiler de sadece muhasebe bölümü mezunlarından oluşmalıdır” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ HAK HUKUK”

Bizim sicil amirimiz Maliye Bakanlığı” diyen Şenliler, kamu otoritesiyle mutlaka barışık olmaları gerektiğini belirtti. Bir sivil toplum örgütü olarak söyleyeceklerinden de geri durmayacaklarını ifade eden Şenliler, “Eğitimli bir toplumun çok önemli bir kısmını temsil ediyoruz. Elbette toplumsal muhalefet yapacağız ancak bunu yaparken birinci önceliğimiz meslektaşlarımızın hak ve hukukunu korumak, iş alanını muhafaza etmek ve genişletmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

“TASİLÂT MESELESİ TEMEL SORUNLARDAN BİRİ”

Tahsilât meselesinin temel sorunlardan biri olduğunu aktaran Şenliler, “İyi mükellef kötü mükellef diye bir mükellef ayrımı yapmak istemem ama parasını alamadığı bir mükellefin işini bıraktığımız anda tahsilât meselesi kendiliğinden çözülecektir” diye konuştu.

“MESLEĞE GİRİŞLER ZORLAŞTIRILSIN”

Türkiye’deki yeni iş alanlarının muhasebeci sayısına paralel olarak çoğalmadığına dikkat çeken Şenliler, bu noktada haksız rekabetin oraya çıktığını belirterek, “Bir noktadan sonra iş onun 300 TL’ye tuttuğu defteri ben 100 TL’ye tutarım gibi meslek mensupları arasındaki haksız rekabet ve mesleğin saygınlığını ihlal eden söylemlere geliyor” şeklinde konuştu. Şenliler, bu durumu önlemenin tek yolunun mesleğe girişlerde zorluk getirerek iş alanına paralel olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

MALİ TATİL KÂĞIT ÜZERİNDE

Mali tatilin kâğıt üzerinde kaldığını belirten Şenliler, “Adli tatil dediğiniz zaman nöbetçi savcıdan ve hâkimden başka kimse adliyeye giremiyor. Bizde de mali tatilin hayat bulması temmuz ve ağustos beyannamelerinin birleş tirilerek tek bir beyanname şekline dönmesiyle gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

“BİZ BU SEÇİMDE İDDİALIYIZ”

Kendinden emin bir şekilde seçimde iddialı olduklarını söyleyen ve “Biz bu seçimi kazandık olarak görüyoruz” diyen Şenliler, bu düşüncesine dayanak olarak da bazı grupların listelerin başına TÜRMOB başkan adayı olmayan kişileri koyarak seçime girecek olmasını gösterdi.

Şenliler, tanışma toplantısının ardından kendisinin kaleme aldığı “Mamak Cezaevi Günlüğü” adlı kitabını imzalayarak Karabük SMMM Odası Başkanı Atakan İrken’e takdim etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.