logo

22 Şubat 2019

Türk Sağlık-Sen’den ‘Döner Sermaye’ açıklaması

Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu, hastanelerde uygulanan döner sermaye uygulaması hakkında açıklama yaptı. Doğdu açıklamasında çalışanların aldığı döner sermaye ücretlerinin gün geçtikçe geriye gittiğini açıkladı.

Performansa dayalı döner sermaye ek ödemelerinin neredeyse sıfırlandığını ileri süren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Sadık Doğdu, çalışanların mağdur edildiğini iddia etti.

DÖNER SERMAYELER GİDEREK DÜŞÜYOR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Sadık Doğdu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmektedir. Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır. Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır. Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır.

ÇALIŞANLARIN SABRI KALMADI

Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.

Etiketler: » » » »
Share
1.050 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?
karabük haber