logo

09 Ağustos 2019

Sebzeciler Odası’ndan Kurban Bayramı öncesi uyarı

Karabük Sebzeciler, Balıkçılar, Kasaplar ve Pazarcılar Esnaf Odası tarafından Kurban Bayramına az bir zaman kala önemli uyarılar yapıldı.

Bayram dolayısıyla yayımladığı mesajda “Değerli Karabüklü hemşerilerim, öncelikle Rabbim keseceğiniz kurbanları kabul eylesin. Bayramınız mübarek olsun” diyen Esnaf Odası Başkanı Kara, “İyi bir kurban, ideal bir kurbanlık seçimiyle başlar. Daha sonra sağlık ve çevre şartlarına riayet edilerek kurban kesilmelidir. Kurbanlar kesimleri mezbahalar, belediyelerce  belirlenen kesim yerleri, özel kesimhaneler  ve hususi kesim yerlerinde hijyenik bir ortamda, hayvana eziyet edilmeden, ehil insanlar tarafından  gerçekleştirilmelidir. Kurba n kesimi sonrasında da yine çevre temizliğine dikkat etmeli, gıda güvenliği ve halk sağlığı temin edilirken hayvanın etini, sakatatını ve derisi ziyan edilmeden hepsi kullanmalıdır. Ayrıca kesim yapıldıktan sonra kulak küpeleri atılmamalı ve bunlar il ve ilçe tarım müdürlüklerine teslim edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Sebzeciler, Balıkçılar, Kasaplar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Cuma Kara, kurban etlerinin poşet ve benzeri kaplar içinde bekletilmemesinin önemli olduğunu, serin bir ortamda sererek bir müddet dinlendirdikten sonra buz dolabına konulması gerektiğini, aksi takdirde etin bakteri üretebileceğini ve koku yapabileceğini vurgulayarak açıklamalarını şöyle sürdürdü, Ayrıca, kıyma çekimini kurbanı kestiğimiz gün yaptırmayalım. Etimiz en az 1 gün dinlendikten sonra kıyma çekimi yaptıralım. Kıya çekimini meslekle alakası olmayan yerlerde yaptırmamaya özen gösterelim. Kıyma makinalarının hijyenik olmasına dikkat edelim. 1 yıl çalışmamış, içi küfle dolmuş makinalarla kıymak çekimi yapmak isteyenlere fırsat vermeyelim.”

Kara sözlerini şöyle tamamladı; “Unutmayalım ki kurban ne ettir, ne de tatil. Kurban İbrahimce bir adanış, İsmailce bir teslimiyettir. Tekrar şimdiden esnaf kardeşlerimizin ve yöre halkımızın mübarek Kurban bayramını tebrik ederim.”

 

Etiketler: » » » »
Share
2.330 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?
Karabük Müzik Kursu