Salgın en çok küçük esnafı vurdu! « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

Salgın en çok küçük esnafı vurdu!

Bu haber 15 Ekim 2020 - 12:41 'de eklendi.

Pandemiden ve onun getirdiği kısıtlamalardan en fazla etkilenen esnaf kesimi ayakta kalma savaşı veriyor.

İki yıl önce yapılan Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası kongresinde başkan adayı olarak adından söz ettiren Volkan Kılınç küçük esnafın içinde bulunduğu durumu Meydan Haber’e değerlendirdi.

Kılınç, koronavirüs pandemisinin en fazla esnaf ve sanatkarı vurduğunu belirterek, acil destek olmazsa zaten kepenk indiren esnafın bir daha o kepengi açamayacağı uyarısında bulundu. Esnafın yaralarına merhem olacak destekler için yetkililere seslenen Kılınç halka da önemli mesajlar verdi.

ESNAF CAN ÇEKİŞİYOR

Pandeminin Türkiye’de görülmeye başladığı dönemden bugüne Karabük’te çok sayıda esnafın kepenk kapattığına dikkat çeken Volkan Kılınç, koronavirüs tedbirleri kapsamında evinde oturan memur veya işçiler bu süreçte maaşlarını almaya devam ederken, emek yoğun çalışan, ancak kazanarak geçimini sağlayabilen esnaf kesimine doğrudan bir destek yapılmadığı için esnafın çok sıkıntılı aylar geçirdiğini söyledi.

ÖDEMELER GELDİ AMA İŞ YOK, İŞ YERLERİ KAPALI

Meydan Haber’e özel açıklamalar yapan Kılınç şunları kaydetti;Kademeli olarak belli iş yerleri açılsa da şu an çok sayıda esnafımızın iş yeri ya fiilen kapalı yada iş yapamaz durumda. Okullar kısmen açıldığı için kantinler kapalı, kırtasiyecilerimiz iş yapamıyor, servis araçlarımız evin önünde yatıyor. Bunların gelirleri çok düştü. Kumaşlar, okullara önlük diken giyim sektöründeki arkadaşlarımızın elinde kaldı, hepsi kesilmiş, dikilmiş, iadesi söz konusu değil. Onlar çok zor durumda. Öte yandan, düğün salonlarımız doğru dürüst çalışmıyor, düğünlere kısıtlama getirildi, 1 saate düşürüldü ve düğünler yapılmıyor. Kahvehanelerimiz açık ama oyun olmayınca kahvehanelerin büyük bir bölümü yine fiilen kapalı, çalışmıyor

ERTELENEN ÖDEMELERİN VAKTİ GELDİ

Yeni normalleşme döneminde de hala esnafın büyük bir sıkıntı içinde olduğuna dikkat çeken Kılınç, bu esnafın büyük bir bölümünün iş yerlerinin kira olduğunu ve bu kiraların ödenemediğini kaydetti. Kılınç, “Ertelenen kredilerin ödeme zamanı geldi ama ortada bir ticaret olmadığı için bunu çıkaracak para yok. Bağ-Kur, SSK gibi sosyal güvenlik ve vergiyle ilgili ertelemelerimizde de bu ay taksitler başlıyor. Bir normali ödeyeceğiz, bir erteleneni ödeyeceğiz. Ödemeler geldi ama iş yok, iş yerleri kapalı” diye konuştu.

ÇOK ACİL FAİZSİZ KREDİ VE DOĞRUDAN DESTEK GEREKİYOR

Tüm sıkıntıların aşılabilmesi ve esnafın ayakta kalabilmesi için acil desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Kılınç, devletten ve hükümetten beklentilerini şöyle anlattı:

Öncelikle bu insanların bu zor zamanında bu zorunlu giderlerini yapabilmek adına çok acilen faizsiz ve en az 2 yıl ödemesiz krediye ihtiyacımız var ki, bunlarla döndürebilelim. İkincisi, esnafımız hiçbir şekilde zaten sosyal güvenlikten de yararlanmadı, herkes evinde oturdu, bekledi; en azından şu süreç içerisinde sosyal güvenlik yüklerimizin en azından fonlardan karşılanması veya istenmemesi de en büyük taleplerimizden biri. Çünkü bugün bizim Bağ-Kur primi dediğimiz 4/B sigortalılarımızın ödemek zorunda olduğu aylık prim zaten bin 200 TL civarında. Esnaf evinde bir tencere kaynatacak parayı bulamazken, insanlar geçimini sağlayamazken bu yüklerin esnaftan istenmesi birçok esnafın kepengini bir daha açmamasına sebep olacak. Bu bakımdan şu an bile fiilen kapalı olan esnafımıza bir doğrudan destek istiyoruz. Biz hep şunu söylemiştik; ‘bu insanlarımıza kapalı oldukları sürece bir asgari ücret tutarında destek olalım.’ Devletimiz zor günler için var. Biz, 7 düvelde kimlere ne yardımlar yapmadık. Ama şimdi kendi esnafımız sıkıntıda. Kapalı olan esnafımıza ve gelir kaybına uğrayan esnafımıza kademeli de olsa kısmen doğrudan gelir desteği sağlamamız gerekiyor. Yoksa bu insanlar gerçekten bir daha ayağa kalkamayacak. Küçük esnafın büyük sermayesi yok. Esnaf, halk deyimiyle ‘elinden emekli’ dediğimiz, çalışırsa ve iş yerinde bir işle uğraşırsa geçimini sağlayabiliyor. Onun dışında başka bir yerden gelirleri olmadığı için ayakta durmaları çok zor. Şu an bir çok esnafımız fiilen kapalı ve bunların kiraları geldi, geçti, diğer ödemeleri var, senetleri, çekleri var. İnsanlar geçen seneden yaza hazırlık yaptı, ödeme yükümlülüğünün içine girdi, hepsi ellerinde kaldı. Dolayısıyla bizim esnafımız doğrudan desteği hak ediyor. Bu bakımdan en azından faizsiz kredi, kapalı olan esnafa doğrudan destek, Bağ-Kur vergi primlerinin ödemelerini kapalı olduğumuz sürece en azından devlet tarafından karşılanması yada yapılandırılması en büyük taleplerimizin başında geliyor. Aksi takdirde küçük esnaf ayağa kalkamayacak. Bu taleplerimiz karşılanırsa esnafımız en azından bir nebze de olsa bu yükümlülüklerini yerine getirir, ayağa kalkmaya çalışır.”

ALIŞ VERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAP, ESNAFINA SAHİP ÇIK

Karabük’te inşaat ve dış cephe kaplama sistemleri üzerine ticaret yapan Volkan Kılınç kısa bir süre önce Ahilik haftasını geride bıraktıklarını hatırlatarak, büyük market zincirlerine karşı küçük esnafı güçlendirmek için ahilik kültürünü günümüz koşullarına uydurmak gerektiğini belirtti ve “Pandemin Karabük esnafına etkileri ve bu karanlık dönemden çıkış yolları için yani yerel ekonomiyi canlandırmak için şehrimizin yönetiminde söz sahibi olanların bir araya gelerek istişare yapmalarında fayda var. Hatırlayın sokağa çıkma yasağı geldiğinde herkes markete fırına koştu. Adeta yağmaladılar. Pandemi boyunca küçük esnaf halkın yanındaydı. Fırıncılar sokak sokak gezerek ekmek dağıttı. Ama aradan iki ay geçti. Şimdi yine herkes marketlerde. Oysa ki kötü gününüzde yanınızda olan mahallenizdeki esnaf. Bu yüzden halktan istediğim, siz de küçük esnaftan alış veriş edin ki onlar da bu süreçte ayakta kalsınlar. ‘Üzerimde yok sonra veririm dediğin, iyi günde kötü günde hep selam verdiğin, gördüğünü değil lazım olanı aldığın, kimi zaman anahtarını, kimi zaman çocuğunu emanet ettiğin YEREL ESANDINA SAHİP ÇIK. Bu hepimiz çok önemli” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.