logo

23 Nisan 2018

Safranbolu’da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

Karabük’ün Dünya Miras Kenti Safranbolu’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dünya Miras Kentlerinden gelen çocuklarla birlikte kutlandı.
Karabük’ün Safranbolu ilçesi Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programına Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay İsa Çakmak, UNESCO Temsilcileri Emil Nikolov ve Milko Kupenov, Safranbolu İlçe Emniyet Müdürü Fatih Çalışır, Safranbolu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Emin Oktay Aydoğdu, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Tataristan ve Bulgaristan’dan gelen misafirler, daire müdürleri, sivil toplum kuruşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması, saygı duruşu ve İstikal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, çocukların ve vatandaşların bayramını kutladı.
Programda konuşma yapan Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Yüce meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklal Mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. TBMM’nin açıldığı gün, milletimizin istiklal uğrundaki kararlılığı ve istikbale ilişkin umudunu paylaştığı gün olmuştur. Genci, yaşlısı, kadını, erkeğiyle omuz omuza veren milletimiz hürriyet ve bağımsızlığına kasteden düşmanlara ‘Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal’ diyerek destansı bir mücadele vermiş, Türk milletini devletsiz hale getirmek, hürriyet ve istiklaline tümden son vermek isteyen emperyalist güçlerin planlarını, Milli İradeyi hakim kılıp TBMM’ni açarak bozguna uğratmıştır. ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ parolasıyla yürütülen İstiklal Mücadelesi, TBMM’nin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle nihai hedefine ulaşmıştır. Bizlere düşen ise bu hedefi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Meclisimizin açıldığı günü sizlere bayram olarak armağan ederken, çocuklara güvenini ve sevgisini de ortaya koymuştur. Dünyada hiçbir ülke yoktur ki, böyle yüce bir amaç için çocuklarına bayram hediye etmiş olsun. Önümüzdeki yıllarda ülke yönetiminde sizler söz sahibi olacaksınız. Sizlerin ülkemizi daha da güçlendirerek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getireceğinize inancım tamdır. Sizleri çok seviyor, sizlere güveniyoruz. Sizler, milletimizin en değerli varlığı, sevinç ve ümit kaynağısınız.Bizler, çocuklarımızın kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hakim, girişimci, ufku ve vizyonu geniş, değerlerine bağlı, kültür ve medeniyetimizi daha ileri noktalara taşıyacak bireyler olarak yetişmesine büyük önem gösteriyoruz.Hep birlikte inanıyoruz ki, çocuklarımız kültürümüzden, bağımsızlık mücadelemizden, demokrasinin değerlerinden güç alarak ülkemizi daha da ileri seviyelere götüreceklerdir” dedi.
Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, sözlerine son verirken “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum.” diyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
Halk oyunları gösterileri, çocuk mehter takımı gibi çeşitli kareografilerin sahne aldığı kutlama programında Tataristan’ın Alabuga ve Bolgar şehirlerinden ve Bulgaristan’ın Nessebar şehrinden gelen Dünya Miras Çocukları da yörelerinin danslarını sergiledi.
Yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle program sona erdi. 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
108 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?
karabük haber