logo

S. Ümit Çetinkaya’nın son yazısı.. ÜCRET(SİZ) ÖĞRETMEN

Sevgili okurlarım, sizler ücretli öğretmenlerin bir ücret mukabilinde çalıştığını mı sanıyorsunuz hala? Maalesef, esef verici bir şekilde, onlar herhangi bir ücreti, hatta asgari ücreti bile hak etmiyorlar ülkemizde. Sadece, girdikleri ders sayısı kadar para alabiliyorlar.

Evet, onların istekleri sadece sabit bir ücret alabilmek. Bu da gayet meşru bir istek gibi görünüyor.

Bize de ücretli öğretmenlerin sesi olmak düşüyor:

Son dönemde; ek ders ücretleri ile ilgili, özel eğitim, cezaevleri ve sınavlara yönelik takviye kursları için bir iyileştirme yapılacağı haberleri medya organlarında dile getirilmektedir. Ayrıca; MEB bünyesinde çalışan kadrolu öğretmenler, 15 saat zorunlu derse girerek maaşlarını tam olarak alabilmektedirler.

Oysa: Ek ders ücreti karşılığı çalışan ücretli öğretmen/usta öğreticiler haftalık 15 saat derse girseler dahi; aldıkları para ve sigortaları tam yatırılmamaktadır.

Ücretli öğretmenlerin yetkililerden istekleriyse: Ek ders ücreti karşılığı çalışan ücretli öğretmen/usta öğreticilerin de benzer şekilde 15 saat ders karşılığında sigortalarının tam yatırılması ve minimum (asgari ücret) bile olsa, bir ücret alabilmesini sağlayacak bir düzenleme yapılmasıdır. Bu en temel hakkın mevzuatlarda değişiklik yapılarak faaliyete geçirilmesi ise en doğal hakları.

Gelişmiş toplumlarda öğretmene verilen değer giderek artarken; ülkemizde, öğretmen şikayet hatları kurularak öğretmenler; rencide edilecek şekilde zor durumda bırakılmakta ve her an şikayet edilirim korkusuyla yaşamaktadır.

Sevgili okurlarım; siz hiç polisin ücretlisini, askerin ücretlisini, doktorun ücretlisini gördünüz mü? Ya da böyle bir şey var mı ülkemizde?

Yazımı, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle bitirmek istiyorum: “Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” Sizce, asgari ücreti bile hak edemeyen öğretmen; nasıl bir eser bırakabilir.

Öğretmenlerimize saygıyla…

Etiketler: » » » »
Share
385 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber