logo

S. Ümit Çetinkaya yazdı.. İŞ(SİZ) MESLEK DANIŞMANLARI

Son yılların popüler mesleklerinden birisi de İMD’ dir. “İMD nedir?” deyince çoğumuz “acaba nedir?” diye kendimize sorarız. İMD: İş ve Meslek Danışmanı demektir. Peki; işsiz bir İş ve Meslek Danışmanı olur mu? Olur tabi! Niye olmasın?

Sevgili okurlarım, İş ve Meslek Danışmanı ne yapar ona bakalım? Öncelikle Türkiye İş Kurumu’ndan bir tanım alalım isterseniz:

 “İş ve meslek danışmanlığı faaliyeti nedir, bu faaliyet kapsamında hangi çalışmalar yapılmaktadır?

İş ve meslek danışmanlığı faaliyeti, iş ve meslek seçme aşamasında bulunan, meslek eğitimine başlayacak olan gençlere meslek danışmanlığı boyutunda, ilk kez çalışma hayatına atılacak olanlara, uzun süreli işsizlere, işsizlik sigortası ödeneği alan işsizlere, meslek edinmek, meslek değiştirmek, mesleğinde ilerlemek isteyen yetişkinlere ise iş danışmanlığı boyutunda bireysel ve gruplar halinde görüşmeler yapılarak, onların meslek ve iş seçiminin önemi konusunda bilinçlenmelerine, işyerleri, meslekler ve eğitim olanakları hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini tanımalarına yardımcı olmaktır. Ayrıca iş danışmanlığı kapsamında Kuruma başvuran ve iş arayan işsizlere, mesleki eğitim merkezi, meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversite son sınıf öğrencileri ile askerlik görevini tamamlamak üzere olan er ve erbaşlara iş arama, iş bulma ve işi elde tutma, işverenle görüşme, özgeçmiş hazırlama konularında yardımcı olmak üzere iş arama becerileri geliştirme eğitimi verilmektedir. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezimizde verilmektedir.”

 Evet. Bu tanımdan sonra, bunca işi yapabilmek için gereken personel alımlarında acaba nasıl bir sistem uygulanıyor dersiniz: Öncelikle: belli şehirlerde İş ve Meslek Danışmanlığı kursları açıldı. Buradan başarılı olanlar, yine KPSS puanı baz alınarak Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri’nde İş ve Meslek Danışmanı unvanıyla istihdam edildi. Şu anda 4000 kişiye yakın bir istihdam olduğu haberleri yapılmaktadır. Verilen bu ilk kurslardan sonra da; sadece sınav usulüyle (kurs görmeden) yeterlilik belgelendirmesi de yapıldı. Verilen bu belgelendirmenin adıysa: “İş ve Meslek Danışmanı Seviye-6” ‘dır. Şu anda bu belgeye sahip olan kişi sayısının yaklaşık 10 bin kişi civarında olduğu düşünülmektedir.

Bu belgelendirme sınavları bazı yetkin üniversitelerin bünyesinde, mesela: Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) ve Anadolu Üniversitesi Personel Belgelendirme Birimi’nde (ANAPER) yapıldı. Bu işin maliyetinin de kişi başı yaklaşık 1000 TL’ye kadar ulaştığı da görülmektedir.

Değerli okurlar: bir başka vahim durumu da aynen çıkan haberlerden alıntıyla aktarıyorum:

İşkur Atayacak İş ve Meslek Danışmanı Bulamadı başlığı altında;

İş kurumu son zamanlardaki yoğun iş ve meslek danışmanı alımına bir yenisini daha ekleyip 230 kişi olarak açılan alımın sonuçlarını açıkladı.

Sonuç itibariyle kadroların tamamı doldurulamadı. Nihayetinde elinde belgesi olan 209 kişiye atama yapıldı.

Ama bu 209 kişilik atamanın bir kısmı resen yapıldı. Resen ne demek oluyor burada. Kişinin kendi tercihi olmadan İŞKUR tarafından tek taraflı olarak ataması yapılması anlamına geliyor.

Atamadaki minimum puan 42,715 (KPSS). Bu şekilde sonuçlanan bir atama, belgesi olmayıp 90 puanlarda senelerce atama bekleyenleri büyük bir üzüntüye itmiş bulunmakta.

Hakeza belgesi olan 10 puanlı bir danışman adayı olması durumunda rehber öğretmenlere ait olan en düşük puanla atanma rekorunu iş ve meslek danışmanları kırmış olacaktı ki bu nasip olmadı.

Kaynak: http://www.isvemeslekdanismani.net/iskur-atayacak-is-ve-meslek-danismani-bulamadi/

Bir vahim durum da şudur:

İŞKUR ve ÇSGB artık İş ve Meslek Danışmanı ataması yapmayacağını ısrarla açıklarken halen İMD Seviye-6 belgesine sahip dört gözle atama bekleyen binlerce vatan evladının cep telefonlarına gelen kısa mesajlarda aynen şu üzücü ifadeler yer almıştır.

Mesaj no-1:

“Syn Ilgili, ISKUR yönetmeligi yeni atamalardan dolayi, 25 Nisan da Is ve Meslek Danismani sinavi acilmistir. Son basvuru tarihi 19 Nisan. sauper.sakarya.edu.tr.”

Mesaj no-2:

“Syn ilgili bir önceki SMSdeki yönetmelik ve atama ibaresi ISKURda calismakta olanlari kapsamaktadir.Son Basvuru 24 Nisan, www.sauper.sakarya.edu.tr

 Özetle;

Biz de: Ya nasip diyelim…

 

 

Etiketler: » » » » »
Share
445 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber