logo

Ortamı dinamitlemeyelim!

Yıl 656 . İbn-i Sebe’nin fitnesi ile Müslümanlar ikiye bölünür. Bir kısmı Hz. Aişe validemizin, bir kısmı da Hz. Ali (r.a) nin yanında yerini alır.Tam anlaşma sağlanmıştır ki ; İbn-i Sebe’nin adamları aynı gece her iki tarafa aynı anda saldırır ve onlarca Müslümanı öldürürler. Hz. Aişe yanlılarına Hz. Ali taraftarlarının, Hz. Ali yanlılarına da Hz. Aişe taraftarlarının saldırdığı yalanını yayarak İslam tarihinde Müslümanlar arasındaki ilk savaşı başlatırlar. Cemel Vakası olarak bilinen bu savaşta on binden fazla Müslüman öldürülür. O gün yakılan fitne ateşinden sonra İslam alemini bir daha bir araya getirmek ne yazık ki mümkün olamamıştır.
Yıl 1402. Timur ile Yıldırım Beyazıd arasında yapılan savaşta Yıldırım esir düşer, Osmanlı ordusu dağılır. Yıldırım’ın oğulları bir ve beraber olmaları gerekirken Bizans ve İran’ın da fitnesi ile birbirlerine düşerler. Yıllarca süren kardeş kavgalarında on binlerce Müslümanın kanı oluk oluk akar. Sonunda Çelebi Mehmet duruma hakim olur ve Osmanlı Devleti yeniden kurulur. Bu kardeş kavgaları İstanbul’un fethini tam elli yıl geciktirir.
Kıymetli gönüldaşlarım; tarihimiz bunlar gibi ibret alınacak sayısız örneklerle doludur. Günümüzün İbn-i Sebe’leri boş durmuyor. Türk İslam aleminin sigortası olan ülkücüleri bölüp parçalamanın bir daha bir araya gelemeyecek hale düşürmenin keyfini yaşıyorlar.Biz birbirimizin ayağına kurşun sıkarken , yumruklarımızı sallarken, kürsüleri devirirken onlar bize keyifle gülüyorlar.
Gönüldaşlarım; bilin ki çok büyük bir vebal altındayız. Evetçiler hayırcılar , genel merkezin yanında olanlar , bunlara muhalif olanlar diye bizi kimsenin düşman kamplara bölmesine müsaade etmeyelim. Kim bizi birbirimize karşı tahrik ediyorsa, bilin ki başkalarının hesabına çalışıyordur. Birbirimizi ikna edemiyorsak bunun çözümü kavga değil, tercihlere saygıdır. 17 Nisan sabahı bir araya gelebileceğimiz , yeni bir dinamizm ile tarihi misyonumuza kaldığımız yerden hep birlikte devam edebileceğimiz ortamı dinamitlemeyelim.
Aksi halde tarihin çöplüğündeki yerimiz bizi bekliyor. 
Selam saygı ve dualarımla……………

Etiketler: » » » » » »
Share
26 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?
Karabük Kız Yurdu