logo

13 Şubat 2017

OKUYALIM

Rabbimize şükürler olsun nüfusunun yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz, Allah (cc)’ ın Peygamber efendimiz (sav)’e Cebrail (as) aracılığı ile gönderdiği ilk Ayetin “OKU” emriyle başladığını bilmeyeniniz yoktur.

İstanbul’da ikamet ettiğim yıllarda ülkemizin gündeminde, memleketimizin dört bir yanında Kiliselerin bedava İncil dağıtması olayı vardı, bu hadise ülkemizdeki Müslüman toplumun her kesiminde öfke ve tepkiye yol açıyordu, Müslümanların gösterdiği en hafif tepki “Bu ne kepazelik kardeşim Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışıyorlar” sözüydü. İstanbul’daki yerel radyoların gündeminde de Kiliselerin bedava dağıttıkları İncil meselesi birinci sırayı alıyordu, bu programlar canlı yapılıyor, vatandaşlarımızın katkı ve destekleri için canlı yayına katılabilecekleri telefon numaraları veriliyordu. Canlı yayına katılan bu konuya duyarlı olan vatandaşlarımızın tamamı, Kiliselerin bedava İncil dağıtımını Devletin engellemesini ve Müslüman halkın bu işe müdahale etmesini istiyorlardı, bu programlardan birine canlı yayında ben de telefonla katıldım ve düşüncelerimi açıkladım.

Sayın sunucu bu konuda ben farklı düşünüyorum, Dinini bilen hiçbir Müslüman İncil okuyunca Hıristiyan olmaz, MATTA, MARKUS, LUKA, YUHANNA İncillerinin bir ciltte toplanmış halinin her satırını titizlikle okuyup inceledim, dahası İngiliz Kraliyet ailesinin Papazı JOHN STOTT’un kaleme aldığı İncilin tefsiri olarak lanse edilen “Hristiyanlığın Temelleri” adlı kitabı da okudum. Sonuçta Hristiyanların inançlarında sapkınlık olduğunu anladım, İncillerde de, tefsirin dede Allah (cc)’ın Kulu ve Peygamberi olan Hz. İsa (as) için Allah’ın oğlu diye bahsediliyordu.

Dinimizi bilen hiçbir Müslüman bunu kabul etmezdi asıl problem Müslüman olduklarını söyleyen vatandaşlarımızın, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i Arapça Lisan öğrenerek, bunu yapamıyorsa Türkçe mealinden anlayarak okumadıkları içindi, ben bu durumu anlattıktan sonra “Sayın sunucu insanlarımıza kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i okumayı tavsiye ediniz, o zaman gerçekten faydalı bir program yapmış olursunuz” deyince, benden böyle bir konuşma beklemeyen sunucu kardeşimiz kısa bir şaşkınlık sürecinden sonra söylediklerimi onayladı. Programın akışı değişmişti. Benden sonra canlı yayına katılan İstanbullular bu yönde görüş bildirmeye devam ettiler.

Bu günlerde ülkemizin gündeminde Anayasa değişikliği için yapılacak olan Referandum var, Referandum sürecinde Siyasi aktörler birbirlerine hakaret edip kavga edeceklerine Referandumda oylanacak olan Anayasa maddelerini insanlarımızın anlayabileceği sadelikte bir dille her platformda anlatmalı, halkımızın oylarını bilinçli kullanmalarını sağlamalıdırlar. Gerekirse oylanacak maddeleri anlaşılır bir şekilde yazılı olarak halkımıza dağıtmalı, yazılı Anayasa metinlerini en az bir defa okumalarını halkımıza tavsiye etmelidirler.

Bilinçli yapılan tercihler her zaman Vatanımıza, Milletimize hayırlı olacak sonuçlar doğurur; Saygılarımla.

Etiketler: » » » » »
Share
72 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber