logo

MÜLTECİLER

15934421_1188673237854176_1717479914_nKurtuluş Mahallesi’nin muhtarı Sayın Murat Ermiş ile aynı mahallenin Sosyal Yaşam Mer kezi sorumlusu İlknur hanımın birlikte yürüttükleri Kurtuluş mahallesine yerleşen mültecilere yardım kampanyasına ben de katıldım. Mahallemizin önderi konumundaki muhtarımız Murat bey Afganlı mültecilerin oturduğu evlerde tercüman aracılığı ile onların dertlerini dinliyor, İlknur hanımla birlikte problemlere çözüm üretmeye çalışıyorlardı. Muhtarımız bizi yanına alıyor şahsi aracı ile ev ev dolaşıp mültecilerin ihtiyaç listesini çıkarıyor, sonrasında İlknur hanımla Murat bey telefonlara sarılıp etraflarındaki yardım sever insanlara ulaşıyorlar ihtiyaç listesini onlara aktarıyorlar, bir sonraki aşamada toplanan yardım malzemelerini kendi araçları ile, yetmediği yerde Karabük Belediyesinin gönderdiği Kamyonet ile mültecilerin evlerine taşıyorlar.

Yardım ettikleri mültecileri kendi aralarında dayanışmaya ve paylaşmaya çağırıyorlar, dağıtılan malzemelerden ‘işinize yaramayan yada sizde fazla bulunanları ihtiyaç sahibi kardeşleriniz ile paylaşın‘ diyorlar.

Afganlı mülteciler en azından her evden bir kişiye iş bulunmasını istiyorlar. Yardım sever mahallelilerin içinde öyle insanlar vardı ki onların yaptıklarını görünce duygulanmamak gözyaşı akıtmadan durabilmek çok zordu. Bu yardım sever mahalleli kardeşlerimiz kendilerde mahallenin insanlarının yardımları ile geçinen kişilerdi. Kendilerine gelen yardım malzemelerinin bir kısmını mülteci kardeşleri ile paylaşan Melek yüzlü ablalarımızdı onlar. Onların durumuna Allah da şahitti. Allah’ın yardım sever kulları da Şahitti. Muhtarımız Murat bey tercüman aracılığı ile Afganlı mültecilerle konuşurken bu fırsatı değerlendiren İlknur Hanım tercümana hitaben “Mahallemizde oturan mültecilerin tamamına söyleyin Türkçe bilmeyenler Öğrenmek için Sosyal Yaşam Merkezine başvuruda bulunsunlar” diyordu. Kurtuluş mahallesi Muhtarı ile Sosyal Yaşam Merkezinin ortaklaşa yürüttükleri bu faaliyetlerin diğer mahallelerimize Lokomotif etkisi yapması dileğiyle Saygılarımı sunarım.15879359_1188673234520843_78203336_n

Etiketler: » » » » » » »
Share
81 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber