logo

Mükellef

1-BENİM DEFTERİ KAÇA TUTARSIN?

– 2-ŞİRKET KURSAK AZ VERGİ ÖDER MİYİZ?

– 3-ÇOK VERGİ ÖDER MİYİM?

– 4-STOPAJ NE ?

– 5-BEN KİRAMI ÖDEDİM YA BU NE VERGİSİ?

– 6-BU VERGİYİ DAHA GEÇEN GÜN ÖDEMEDİK Mİ?

– 7-GEÇİCİ VERGİ NE?

– 8- BU GEÇİCİ VERGİ NİYE ÇOK ÇIKTI ?

– 9- BENİM ARKADAŞA ŞU KADAR VERGİ ÇIKMIŞ BANA NİYE ÇOK ÇIKTI?

– 10- KOMŞUNUN MUHASEBECİSİ ŞU KADARA TUTUYOR BENİM MUHASEBE ÜCRETİ NİYE FAZLA? ……

Yeni bir iş yeri açmak üzere biz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere müracaat eden kişilerin soruları genellikle yukarıda saydığım sorulardan 1 ve 2 numaralı soruyla başlar ve mükellefiyetleri kapanıncaya kadar diğerleriyle devam eder. Meslekte 26 yıl, büroculukta da 20 yıl bitti ama “Yeter ki benim işlerim düzgün takip edilsin, devletle başım ağrımasın,vergimiz neyse onu verelim sende hakkın neyse onu al “ diyen mükellef sayısı bir elin parmaklarını geçmedi.

Tabi bunun altında yatan birçok neden var. Bizim ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde vergi kanunlarının sayısının çokluğu,sürekli değişen mevzuat ,esnaf üzerindeki vergi yükünün fazlalığı ve ödenen/ödenecek vergilerin geri dönüşünde vatandaşa hizmet noktasında yaşanan sıkıntılar vergi verenlerin vergiden kaçınmalarına yol açar.Ama benim üzerinde durmak istediğim konu bu vergi yükünden ziyade henüz vergi verme aşamasına gelmeden yapılması gerekenler yani bilinçli mükellef nasıl olmalı konusu.

Bu konuda mükellefiyete başlanılacak yerin Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına çok iş düşüyor.

Şöyle ki ;

Mükellefiyet açacak kişilerin kervan yolda düzülür zihniyetinden öte mükellefiyet tesisinden hemen önce kayıt olacakları Odalarca mükellefiyetleriyle ilgili vergilendirme işlemleri ,(Vergi Usul Kanununda sayılan belgelerden fatura, irsaliye,gider pusulası ,çek,senet vb. belgelerin düzenleme usul ve esasları ) mükellefiyetleriyle ilgili hakları,borç ve yükümlülükleri , ticari hayatları buyunca karşılaşabilecekleri olaylar ve yanlarında çalıştıracakları işçilere karşı sorumluluk ve ödevleri gibi daha birçok konu hakkında bilgilendirilmelerinin kendilerine çok fayda sağlayacağı kanaatindeyim.

Bu konuda Karabük Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak bu odalarımıza gerekli teknik desteği vermeye de her zaman hazır olduğumuzun bilinmesini isterim.

Umarım bu talebimiz kabul görür de daha bilinçli, daha sağlam temeller üzerine oturtulmuş bir esnaf ve ticaret erbabı oluşmasında katkımız olur.

 

Etiketler: »
Share
3.167 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?
Karabük Müzik Kursu