MUHTARLAR MEYDAN’DA.. ‘Yenimahalle’ « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

MUHTARLAR MEYDAN’DA.. ‘Yenimahalle’

Bu haber 08 Ocak 2015 - 14:47 'de eklendi.

YENİMAHALLE AİLE HEKİMLİĞİNİ GERİ İSTİYOR

kezban alpboğaKarabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com’un değerli okuyucuları; “MUHTARLAR MEYDAN’DA” köşemizde bu hafta Yenimahallemizi konuk ediyoruz. Mahallenin  Muhtarı Hasan Hüseyin Kıymazarslan ile Yenimahalle’yi konuştuk. Karabük’ün gecekondu bölgesi olarak bilinen mahallede öne çıkan en önemli sorun Aile hekimliğinin olmayışı. Dikkatleri bu noktaya çeken Muhtar Kıymazarslan kapanan aile hekimliğinin tekrar açılması için çok çaba harcadıklarını ancak şu ana kadar istedikleri sonucu alamadıklarını söylerken, mahallenin orman bölgesine yakın olması sebebiyle heyelan tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu vurguladı. Başta sağlık olmak üzere  bir çok konuda sıkıntılarını dile getiren Muhtarın çarpıcı açıklamalarını ve hizmet heyecanını röportajımızın devamında bulabilirsiniz. (RÖPORTAJ: KEZBAN ALPBOĞA)

HASAN HÜSEYİN KIYMAZARSLAN  kimdir ?

YENİMAHALLE1955 yılında Gerede’de doğdu

 

47 yıldır Karabük’te yaşıyor

 

İlkokul mezunu

 

Muhtarlıkta 3.dönemi

 

Evli ve 3 çocuk babası

 

 

Mahalleniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Mahallemizin nüfusu 8 bindir. 2 bin 300 seçmeni vardır. Yenimahalle’nin kuruluşu eskilere dayanır. Halkın çoğu işçidir. Gecekondu mahallesi olmakla birlikte dar gelirlilerin ikamet ettiği bir mahalledir.

Muhtarlık yaptığınız dönem içinde mahallenizde yapılan en önemli yenilikler nelerdir?

Muhtarlıkta üçüncü dönemim. görev sürem boyunca mahallemizde şu yenilikler yapıldı.

-Mahalleye üç tane çocuk parkı yapıldı.

-Sosyal Yaşam Merkezi yapıldı.

-Mahallenin su borularının tamamı değişti.

-Mahallenin en ücra köşesine kadar doğalgaz hattı döşendi.

-Spor kompleksinin yapımı halen devam etmektedir. 8. aya kadar tamamlanmasını bekliyoruz.

-Mahalledeki yolların asfaltlanma çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Pazar yeri civarındaki Etiler, Mehmetçik ve Anadolu caddelerinin asfaltlama çalışması yapılacak.

IMG_1857Mahalle sakinlerinin isteklerine cevap verdiğinize inanıyor musunuz?

Aile hekimliği haricinde mahalle sakinlerinin isteklerini karşıladığımı düşünüyorum. Tabi ki hizmetlerin sunumunda bizden kaynaklanmayan bazı gecikmeler olabiliyor.

Karabük Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?

Karabük’te 27 mahalle var. Karabük Belediyesi isteklerimizi zamanla ve belli bir öncelik sırasına göre karşılıyor.. İhtiyaçların hemen karşılanması beklenemez zaten.

İlgili kuruluşlar tarafından mahallenize yapılacak çalışmalardan önce size ön bilgi veriliyor mu?

Mahallemdeki çalışmalar öncesinde bazı kuruluşlar muhtar olarak bana malumat veriyor, bazıları ise vermiyor. En büyük sorunu KEDAŞ ile yaşıyoruz. Özelleştirilince hizmetler de aksamaya başladı. Mahallemizde 1 aydır yanmayan elektrik lambaları var.

Sizce mahallenizin en önemli sorunu nedir?

Mahallemizin en önemli sorunu sağlık ocağıdır. 2007’de sağlık ocağımızda pilot bölge olarak aile hekimliği uygulamasına başlandı. 2012’ye kadar yaklaşık 5 yıl hizmet verdi. 2012’de aile hekimliğimizi Atatürk mahallesine kaydırdılar. Bu durumda siyasi bir tercih mi, yoksa Sağlık müdürlüğünün parmağı mı var bilemiyoruz. Sağlık müdürlüğüne sorduğumuzda bize devlet hastanesinin, Soğuksu ve Atatürk mahallelerinin sağlık ocağının yakın olduğunu söylüyorlar. Devlet hastanesi de yok artık. Biliyorsunuz Şirinevlere taşındı. Vatandaşımız yeterli sağlık hizmeti alamıyor. Bu yüzden mağduruz. Acilen sağlık ocağının yapılmasını istiyoruz.

Ayrıca çocuklarımızın rahatça oynayabileceği bir parka da ihtiyacımız var.

İnternet haberciliğine ve Karabük’e hitap eden Meydan Gazetesi’ni nasıl buldunuz?

Meydan gazetesinin ve karabük meydan haber internet sitesinin yayım hayatına başlaması şehrimiz için iyi bir gelişmedir. Büyük başarılara imza atmasını dilerim.

y mahalleMeydan Gazetesi ile Karabük kamuoyuna ve mahalle sakinlerine iletmek istedikleriniz nelerdir?

Yenimahalle sakinlerine bana duydukları güven ve verdikleri destekleri için sonsuz teşekkür ederim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Yeni yıllarını da kutlarım. Mahallemizin sorunlarının en kısa zamanda çözümlenmesini temenni ediyorum.

Yapamadım dediğiniz iş oldu mu?

Kezban Hanım bizim mahalle olarak önceliğimiz sağlık ocağıdır. Bu konuda çok mağduruz. Aile hekimliği uygulamasının yeniden başlamasını istiyoruz.

Bizimle paylaşmak istediğiniz anınız veya başınızdan geçen önemli bir olay var mı?

2012 yılına kadar makasbaşında Hz. Ömer camiinin yanında hizmet veren sağlık ocağındaki doktorumuz Deniz bey geve aile hekimliğinin eşyalarıyla birlikte Atatürk mahallesine kaçırıldığını duyunca şok oldum. Sağlık ocağının bayrak ve tabelasına kadar her şey taşınmış. Tepki gösterdik ama nafile..

Mesleğinizin zor ve güzel yanları nelerdir?

Muhtarlığın güzel yanı halkın isteklerine cevap verebilmek ve onlar tarafından sevilmektir. Zor yanı ise yapmak istediklerimizi yapamamaktır.

Mahallenizde yapmayı düşündüğünüz projeler nelerdir?

Mahallemde yapmak istediğim en önemli proje kapanan Aile hekimliğinin tekrar açılmasını sağlamaktır. Mahallemiz ormana yakın olduğu için heyelan tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yetersiz olan çamur kanallarına yenilerinin eklenmesini istiyoruz. Arıcak deresinin çocuk parkına ihtiyacı var. Parkın yapılarak halkın serbest bir yaşantı sürmesini istiyorum.

Tekrar seçilmenizdeki en büyük etken nedir?

Üçüncü dönemimde de muhtar seçilmemde halkın isteği en önemli etkendir. Önceki dönemlerde yaptığım hizmetlerden dolayı mahalle sakinlerimiz aday olmamı talep ettiler.

Mahalle sakinleriyle aranız nasıl? Ne tür olumsuzluklar yaşıyorsunuz?

Seçmenlerimle herhangi bir olumsuz durum yada olay yaşamadım. Seçmenlerimin en önemli isteği Aile hekimliğinin tekrar açılmasıdır.

Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bende Yenimahalle sakinleri adına size çok teşekkür ediyorum. Yayın hayatınız başarılarla dolu ve uzun soluklu olmasını temenni ediyorum. Sesimizi duyurdunuz. Sağ olun var olun

IMG_1867

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.