MUHTARLAR MEYDAN’DA ‘Atatürk Mahallesi’ « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

MUHTARLAR MEYDAN’DA ‘Atatürk Mahallesi’

Bu haber 28 Ocak 2015 - 14:37 'de eklendi.

Atatürk Mahallesi kentsel dönüşüm ve haddelerin mahalle dışına taşınmasını istiyor

kezban-alpboğaKarabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com’un değerli okuyucuları; “MUHTARLAR MEYDAN’DA” köşemizde bu hafta Atatürk mahallemizi konuk ediyoruz. 30 Mart’ta çekişmeli geçen seçimlerin sonunda az bir oy farkıyla muhtar seçilen Erdoğan Yeltepe ile Atatürk Mahallesi’ni konuştuk. Genelde dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallede bir çok konuda değişim yaşadıklarını söyleyen Muhtar Yeltepe, en önemli hedeflerinin kentsel dönüşüm ve haddehanelerin mahalle dışına taşınması olduğunu vurguluyor. Keyifli sohbette bir çok konuda görüşlerini dile getiren Muhtarın çarpıcı açıklamalarını ve hizmet heyecanını röportajımızın devamında bulabilirsiniz. (Röportaj: KEZBAN ALPBOĞA)

Erdoğan YELTEPE  kimdir ?

muhtar 441963 yılında Çerkeş’te doğdu

2010 yılında Kardemir’den emekli oldu

Çekişmeli geçen seçimde 27 oy farkla muhtar oldu

Muhtarlıkta ilk dönemi

Evli, Şeyma ve Aydoğan adında  2 çocuk babası

Mahalleniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Atatürk Mahallesi 10 cadde ve 24 sokaktan oluşur. 3 bin 50 seçmeni, 8 bin dolayında nüfusu var. Maddi yönden orta kesimin altındakilerin yaşadığı emekli mahallesidir. Ayrıca dışardan gelenlerin yerleştiği mahallelerin başında gelir.

Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz, seçim süreci nasıl geçti?

Emekli olduktan sonra başta ailem olmak üzere mahallemdeki arkadaşlarım muhtarlığa aday olmamaı istediler ve bu konuda destek oldular. Muhtarlık için dört aday yarıştık. Başabaş, çekişmeli bir seçim sonunda 27 oy farkla muhtar seçildim. Sizin aracılığınızla mahalle sakinlerimize gösterdikleri teveccüh ve duydukları güven nedeniyle bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

 Muhtarlık yaptığınız dönem içinde mahallenizde yapılan en önemli yenilikler nelerdir?

Muhtarlıktaki ilk dönemim ve 30 Mart’tan bu yana mahallemizdeki dere yatakları temizlendi. Mahallemizin bazı kesimlerindeki su hattının değiştirilmesi gündemde şu an. Genel olarak diyebilirim ki yapılabileceklerin en iyisi şu ana kadar yapıldı.

muhtarMahalle sakinlerinin isteklerine cevap verdiğinize inanıyor musunuz?

Mahalle sakinlerimizin genelde maddi durumu iyi değil. Devlet tarafından karşılanabilecek ihtiyaçlara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Dar gelirli vatandaşlarımıza kumanya dağıtarak bir nebze de olsa destek olmaya çalışıyoruz.

Karabük Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?

Şu ana kadar Karabük Belediyesi’nden gerekli hizmetleri aldığımızı söylemeliyim. Önümüzdeki günlerde su borularının değişimi yapılacak. Bayırmahalle’de su borularının değişim çalışmaları tamamlanma aşamasında. Sırayla bu tarafa doğru çalışmalar gelecek. Alt yapı çalışmalarından sonra mahallemizin bazı kesimlerinde tretuvar çalışması yapılması gerekiyor. Bu ihtiyacı da bildirdim. Belediyemiz isteklerimize cevap veriyor. Mahalle olarak memnunuz. Sayım Belediye Başkanımız Rafet beye ve daire müdürlerimize teşekkür ediyoruz.

İlgili kuruluşlar tarafından mahallenize yapılacak çalışmalardan önce size ön bilgi veriliyor mu?

Maalesef mahallemdeki çalışmalardan evvel genelde haber verilmiyor. Bu konuda şikayetçiyim. Mahalleyi bilmeden kafalarına göre iş yapıyorlar. Önceden muhtarlığımıza bilgi verilmesi koordineli çalışma açısından önem arz ediyor.

Sizce mahallenizin en önemli sorunu nedir?

muhtar 55-En başta su hattının değişmesi gerekiyor.

-Tretuvar çalışması yapılmalıdır.

-Yanmaya bozuk sokak lambaları istediğimiz zaman değiştirilmiyor. Sokak lambası gereken yerler var. Bu konuda ENERJİSA’nın genel merkezinde bile muhatap bulamıyoruz.

-Dere yataklarının ıslah edilmesi gerekiyor.

-Mahallemizde toplu taşıma konusunda da  sıkıntı var. Namık Kemal, Atatürk Mahallesi, Yenimahalle ve Soğuksu güzergahında bir dolmuş hattının açılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasını istiyoruz.

-Mahallemizde Dağ sokakta ikamet eden 10 ailenin afet bölgesinden taşınarak güven ve huzur içinde yaşayabilecekleri yerlere taşınması gerekiyor.

-Mahallemizde yapılan ve vatandaşlarımızın yoğun biçimde ilgi gösterdiği parka bazı gençler tarafından zarar veriliyor. Bu konuda herkesten mahallemize sahip çıkmalarını bekliyorum. Devletin malını kendi malımız gibi görmeli, asla hor kullanmamalıyız.

-Son olarak en önemli talebimizi iletmek istiyorum Kezban hanım. Biz Atatürk Mahallesi olarak kentsel dönüşüm uygulamasından yararlanmak istiyoruz. gecekondu bölgesi olarak bilinen mahallemizde çağdaş yaşam koşullarının oluşturulması çocuklarımızın geleceği açısında son derece değerli ve önemlidir. Diğer bir husus ta Mahallemizde bulunan haddehanelerin şehir dışına taşınması konusudur. Bu konuda bazı işverenlerin girişim yaptıklarını biliyorum. Haddehanelerin tamamen mahallemizden taşınmasıyla birlikte Atatürk Mahallesinin yep yeni bir görünüme kavuşacağına inanıyorum.

Mesleğinizin zor ve güzel yanları nelerdir?

En sıkıntılı günlerimiz ramazan ve kış ayları. Maddi sıkıntısı olan mahalle sakinlerimizin yakacak ve erzak problemi oluyor. Bu dönemler bizim için epey stresli geçiyor. Bu konuda maddi imkanı iyi olan vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Mesleğimizin en güzel yanı ise mahalle sakinlerimizin isteklerine cevap verebilmek. Onlara hizmet edebiliyor olmak.

Tekrar seçilmenizdeki en büyük etken nedir?

muhtar 3Muhtar seçilmemdeki en büyük etken dürüstlük ve samimiyet esasına göre mahalle sakinlerimizle kurduğum diyalog ve tabi ki verilen destek.

Mahalle sakinleriyle aranız nasıl? Ne tür olumsuzluklar yaşıyorsunuz?

Şu ana kadar mahalle sakinleriyle kayda değer bir problem olmadı. Birbirini tanıyan kişileriz. Son bir kaç yıldır ülkelerindeki iç çatışmalardan dolayı ülkemize sığınan ve çoğunluğunu Irak ve Suriyeli’lerin oluşturduğu yabancıların mahallemizde ikamet etmelerini istemiyoruz. Hizmetlerin, yardımların öncelikle kendi vatandaşlarımıza yapılmasını istiyoruz.

Meydan Gazetesi ile Karabük kamuoyuna ve mahalle sakinlerine iletmek istedikleriniz nelerdir?

Mahalle sakinlerimizden muhtarlıkta yaptığımız toplantılara katılmalarını bekliyorum. Azalarımız, ihtiyar heyetimiz, mahalle sakinlerimizle birlikte Atatürk mahallesi için el ele verip sorunları çözmeye çalışıyorum. Özellikle genç arkadaşlarıma sesleniyorum. Mahallemize sahip çıkın. Kırıp dökmek size yakışmıyor. Sahiplenmek korumak en güzelidir. Bir de ev sahiplerimizden kiracılarıyla iyi geçinmelerini temenni ediyorum.

Mahallemize hizmet vermek için çalışan, emek veren, destek olan bütün kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.

Meydan Gazetesi’ni nasıl buluyorsunuz?

Karabük’teki gazeteler şu ana kadar böyle bir röportaj yapmadı. İlk defa Meydan Gazetesi’nde görüyorum. Birkaç ay sonra tekrar röportaj yapmak isterim. Devamını isteriz.

Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bende Atatürk mahallesi sakinleri adına size çok teşekkür ediyorum Kezban Hanım. Yayın hayatınız başarılarla dolu ve uzun soluklu olmasını temenni ediyorum. Mehmet beye ve emeği geçen herkese başarılarının sürekli olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.muhtar 2

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.