MUHTARLAR MEYDAN’DA .. ‘Adatepe’ « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

MUHTARLAR MEYDAN’DA .. ‘Adatepe’

Bu haber 25 Aralık 2014 - 12:55 'de eklendi.

“Bizi hor görmeyin, mahalleliye haksızlık yapmayın”

 

Karabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com’un değerli okuyucuları;

“MUHTARLAR MEYDAN’DA” köşemizde bu hafta Adatepe Mahallemizi konuk ediyoruz. Mahallenin  Muhtarı Selahattin Dökecek ile Adatepe’yi konuştuk. Karabük’ün en küçük mahallelerinden biri olan ve gecekondu bölgesi olarak da adlandırılan Adatepe’de kentsel dönüşüm için yeni bir yapılanma süreci yaşanıyor. Muhtar Selahattin Dökecek dönüşüm aşamasında mahalle sakinleri arasında herhangi bir ayrım yapılmamasını özellikle vurgularken “Adaletsizlik ve haksızlık olmaması için ilgili birimlerin dikkatini mahallemize çekmek istiyorum” dedi. İmar uygulamalarından, çocuk parkı eksikliğine, özel halk otobüslerinin mahallenin üst kesimlerine çıkmamasına değin bir çok konuda sıkıntılarını dile getiren Muhtarın çarpıcı açıklamalarını ve hizmet heyecanını röportajımızın devamında bulabilirsiniz.  (RÖPORTAJ : KEZBAN ALPBOĞA)adatepee

Selahattin DÖKECEK kimdir ?

1965 yılında Ovacık’ta doğdu

49 yıldır Adatepe’de yaşıyor

Emekli

Muhtarlıkta ilk dönemi

Evli ve 2 çocuk babası

Mahalleniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Mahallemizin nüfusu bin dolayındadır. 866 seçmeni bulunmaktadır. Karabük’ün ilk kurulan mahallelerinden biridir. Genelde emekli ve geçim zorluğu yaşayan insanların ikamet ettiği bir mahalledir.

Muhtarlığa aday olmaya nasıl karar verdiniz. Seçim süreci nasıl geçti?

Uzun yıllar yaklaşık 50 yıldır mahallemizde ikamet ediyorum. Daha önce de söylediğim gibi hizmet açısından bakıldığında en geri kalmış mahalledir Adatepe. Mahalle sakinlerimizin görüşlerini alarak kendi istek ve arzumla muhtarlığa aday oldum. Önceki dönemde de aday olmak istemiştim fakat yakın çevrem aday olmamı uygun görmedi.  Seçim süreci gayet güzel geçti ve 30 Mart seçimlerinde 200 dolayında farkla seçildim. Ben bu vesileyle mahalle sakinlerimize gösterdikleri teveccüh sebebiyle bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Muhtarlık yaptığınız dönem içinde mahallenizde yapılan en önemli yenilikler nelerdir?konut

Muhtarlıkta ilk dönemim. Bu dönem içinde gecekonduların bir kısmı yıkıldı. Müteahhit ve mahalle sakinleri arasında anlaşma sağlandığı takdirde konutların yapımına başlanacak. Kezban Hanım bu konuda aracılığınızla şunu bilhassa belirtmek isterim ki kentsel dönüşümle ilgili bir yapılanma süreci yaşanıyor. Biz mahalle olarak bu süreçten alnımızın akıyla çıkmak için çaba sarf ediyoruz. Mahalle sakinlerimizin arasında ayrım yapılmaması , haksızlık yapılmamasını istiyoruz. Şu anda bir belirsizlik var ve bunun giderilmesini bekliyoruz. Mahallemiz için en hayırlı sonuç, imar planında yapılacak olan çalışma olacaktır. Bu sayede birden fazla müteahhit mahallemiz için tasarrufta bulunabilecektir.

Mahalle sakinlerinin isteklerine cevap verdiğinize inanıyor musunuz?

Maddi ve manevi yönden mahalle sakinlerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Mahallemizin ihtiyaçlarını toplantılarımızda dile getirerek bu ihtiyaçların karşılanmasına çalışıyorum.

Karabük Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?

Karabük Belediyesi beklentilerimize hemen cevap veremiyor. İsteklerimizi bildirdiğimizde yardımcı olacaklarını söylüyorlar. İsteklerin karşılanması için de belli bir zaman gerekiyor haliyle.

Mahallenizin en önemli sorunu nedir?

Mahallemizin en önemli sorunu yeni bir imar planı ihtiyacıdır. Bu plan hazırlanırsa kentsel dönüşümde önemli avantajlar beraberinde gelecek ve tek firmaya bağımlı kalmamış olacağız. Bunun dışında kazılan yerlerin asfaltlanması, sokak lambalarının yenilenmesi gerekmektedir. Belediye bünyesindeki özel halk otobüslerinin güzergahı olduğu halde mahallemizin üst kesimlerine çıkmaması büyük sıkıntıdır. Bu konuda belediyeye dilekçe de yazdım. Bu durumun acilen çözülmesini bekliyoruz. Vatan sitesinin yan tarafındaki çocuk parkı site yapılırken tekrar kurulacağı söylenerek kaldırılmıştı. Mahalle sakinlerimiz haklı olarak bu konuda oldukça tepkili. Parkın yeniden kurulmasını istiyoruz.

10841295_757397901000879_2132659578_nHenüz yeni bir gazete olan Karabük Meydan’ı nasıl buldunuz?

Meydan Gazetesi’ni çok sık takip edemiyoruz. Mahalle muhtarlarımızla yaptığınız bu çalışmayı memnuniyetle karşılıyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. İnternet sitenizi de takip ediyoruz. Tekrar yararlı ve başarılı çalışmalara imza atmanızı canı yürekten temenni ediyorum.

Mesleğinizin zor ve güzel yanlarını anlatır mısınız?

Halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve mahalleme faydalı olabilmek bu mesleğin en güzel yanlarından birincisidir. Mahalle sakinlerimizin ihtiyaçlarını karşılayamadığımda yada bir sorunu çözemediğimizde üzülüyorum. Bu da muhtarlığın en zor yanı.

Yapamadım dediğiniz iş oldu mu?IMG_1580

8 aylık görevim süresince mahallemin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını gidermeye çalıştım fakat şu ana kadar mahallemizde önemli sayılabilecek bir değişiklik olmadı maalesef. Bunun için biraz zamana ihtiyacımız olduğu kesin.

Muhtarım son olarak kamuoyuna ve mahalle sakinlerine iletmek istediğiniz mesajınızı alalım?

Kezban Hanım, mahallemiz tabiri caizse kabuk değiştirmenin arifesinde. Kulaktan dolma bilgilerle kentsel dönüşüm konunda sıkıntılar yaşıyoruz. Şu belirsizlik ortamında aynı konuda farklı birçok görüş ortaya atılıyor. Hangisi gerçek, hangisi değil birbirine karışmış durumda. Vatandaşlarımızın kafasını bulandırmaya çalışanlar var. Ben muhtar olarak bizi hor görmemelerini, mahallemize haksızlık yapılmamasını istiyorum.

Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bende Adatepe mahallesi sakinleri adına size çok teşekkür ediyorum. Yayın hayatınız başarılarla dolu ve uzun soluklu olmasını temenni ediyorum.IMG_1595

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.