MUHTARLAR MEYDAN’DA « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

MUHTARLAR MEYDAN’DA

Bu haber 18 Aralık 2014 - 10:03 'de eklendi.

Sosyal Yaşam Merkezi olmayan tek mahalle KAYABAŞI

 

Karabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com’un değerli okuyucuları;

“MUHTARLAR MEYDAN’DA” köşemizde bu hafta Kayabaşı Mahallemizi konuk ediyoruz. Mahallenin  Muhtarı Orhan Yavuz’la Kayabaşı’nı konuştuk. Deyim yerindeyse bir dokunup bin ah işittiğimiz genç Muhtar Yavuz Karabük Belediyesi’nin şu an için beklentilere cevap veremediğini söylerken, “Yıllardır Mahallemize bir çivi değil raptiye dahi çakılmamıştır” sözleri her şeyi özetliyordu aslında. Reklam değil icraat peşinde olduklarını vurgulayan Orhan Yavuz’un birçok konudaki çarpıcı açıklamalarını ve hizmet heyecanını Röportajımızın devamında bulabilirsiniz.                                (RÖPORTAJ : KEZBAN ALPBOĞA)

 

IMG_1442ORHAN YAVUZ kimdir ?

1977 yılında Karabük’te doğdu

Lise mezunu

Şirinevler Hastanesi’nde çalışıyor

Muhtarlıkta ilk dönemi

Evli

 

—–

Mahalleniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Mahallemiz Karabük’ün ilk kurulan mahallelerinden biridir. Ama hizmet noktasında en geri kalmış mahallesidir.15 bin civarında nüfusa sahiptir. 5 bin 650 seçmeni vardır.

Muhtarlığa aday olmaya nasıl karar verdiniz. Seçim süreci nasıl geçti?

Uzun yıllar mahallemizde ikamet ediyorum. Daha önce de söylediğim gibi hizmet açısından bakıldığında en geri kalmış mahalledir Kayabaşı. 30 Mart seçimlerinden evvel mahalle sakinlerimizden ve dostlarımızdan gelen “muhtar adayı ol” talebini değerlendirdim ve 13 adayla yarıştım. Bol adaylı olduğu için çok renkli ve çekişmeli bir seçim süreci yaşadık. En yakın rakibime 420 oy fark attım. Ben bu vesileyle muhtar adayı olanları kutlarken, mahalle sakinlerimize gösterdikleri teveccüh sebebiyle bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Muhtarlık yaptığınız dönem içinde mahallenizde yapılan en önemli yenilikler nelerdir?IMG_1440

Muhtarlıkta ilk dönemim. Görev sürem boyunca mahallemize 20 adet otobüs durağı yapıldı. kaldırımlar yenilendi, bir kısmı da tamir edildi. 189 adet elektrik direği lambası değişti. Elektrik direklerine 8 adet lamba takıldı. Bozuk yollara yama asfalt yapıldı. Bunun için yaklaşık 6 ton geri dönüşüm asfaltı kullanıldı.

Mahalle sakinlerinin isteklerine cevap verdiğinize inanıyor musunuz?

Mahalle sakinlerinin isteklerine cevap verebiliyorum elimden geldiğince. Muhtar olarak benim için aslolan mahalle sakinlerimizin fikridir. Genel kanaate önem veriyorum ve önemli saydığımız konularda istişare metodunu kullanıyoruz.

mutar 3Karabük Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?

Karabük Belediyesi şu an için beklentilerimize umduğumuz ölçüde cevap veremiyor. Bunun sebebi de büyük ve fazlaca sorunların olmasıdır. Yıllardan beri mahalleyi yönetenler maalesef Kayabaşı’na üvey evlat gözüyle bakmış. Ayrıca mahalledeki çalışmalardan önce tarafımıza ön bilgi verilmiyor, fikrimiz alınmıyor. Bunun nedeni de buraya hiçbir yatırımın gelmemesidir.

Mahallenizin en önemli sorunu nedir?

Kayabaşı’nın en önemli sorunu bir imar planının yapılamasıdır. Bunun dışında kaliteli asfalt ve kaldırımlarımız yoktur. Kentsel dönüşüm uygulanamamaktadır. Çarpık yapılaşma ve gecekondu başlıca sorunlarımız arasında yer almaktadır. Mahallemizde hiçbir kamu binası yapılmamıştır. Bütün hizmetler zengin mahallelere aktarılmaktadır. Kayabaşı görmezden gelinmektedir. Karabük’ün Sosyal Yaşam Merkezi olmayan tek mahallesi Kayabaşı’dır.

Henüz yeni bir gazete olan Karabük Meydan’ı nasıl buldunuz?muhtar 2

Meydan Gazetesi yeni olduğu için şu anki izlenimim tarafsız bir gazetecilik anlayışını benimsemesidir. Gazete yeni fakat başında Mehmet Aşar bey var. Deneyimli ve kendilerini takdir ettiğimiz biri. Sizin mahallelere bizzat gelip muhtarlarla yaptığınız bu çalışma son derece isabetli Kezban Hanım. Tekrar tebrik ve teşekkür ederim.

Mesleğinizin zor ve güzel yanlarını anlatır mısınız?

Mesleğimi severek ve isteyerek icra ediyorum. Benim için önemli olan vatandaşa karşı üzerimdeki vebali ödemektir. Biz reklam değil icraat yapıyoruz. Sorunları çözülmemesi bizim işin en zor yanı. Mahalle sakinlerimizin ihtiyaç ve taleplerine karşılık verip memnun oldukları görmek de muhtarlığın en güzel yanı olsa gerek.

Yapamadım dediğiniz iş oldu mu?

Seçim sürecinde vaat ettiğimiz ne varsa hepsi de gündemimizde ve öncelik sırasına göre takip ediyoruz. Biz siyasetçi değiliz. Bu mahallede yaşıyor ve sorunları en iyi biz biliyoruz. Dolayısıyla yalanla işimiz olmaz. Biz laf yerine iş üretenlerden olacağız.

Muhtarım son olarak kamuoyuna ve mahalle sakinlerine iletmek istediğiniz mesajınızı alalım?

Kezban Hanım, aracılığınızla Karabük Belediyesi ve devlet yetkililerine sesleniyorum; Kayabaşı Mahallesi Karabük’ün ilk kurulan mahallelerinden biridir. Yıllardır mahallemize bir çivi değil raptiye dahi çakılmamıştır. Sözün özü hizmete ve ilgiye ihtiyacı vardır. Kayabaşı seçimden seçime gelinip oylarını alıp gidilen bir mahalle olmaktan bıkmış, usanmıştır. Tüm siyasi partilere sesleniyorum; Artık Kayabaşı eski Kayabaşı değildir. Buraya hizmet yapan yapmayan kim olursa olsun Kayabaşı Muhtarı olarak evleri tek tek gezip bizzat bilgilendireceğim.

Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bende Kayabaşı mahallesi sakinleri adına size çok teşekkür ediyorum. Yayın hayatınız objektif ve uzun soluklu olmasını temenni ediyorum.muhtar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.