MUHTARLAR MEYDAN’DA.. ‘100. Yıl Mahallesi’ « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

MUHTARLAR MEYDAN’DA.. ‘100. Yıl Mahallesi’

Bu haber 12 Şubat 2015 - 11:40 'de eklendi.

Yüzüncü Yıl ikinci sağlık ocağı ve gençler için spor kompleksi istiyor

Karabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com’un değerli okuyucuları;

kezban-alpboğa“MUHTARLAR MEYDAN’DA” köşemizde bu hafta 100. Yıl  mahallemizi konuk ediyoruz. Geçen yıl 30 Mart’ta yeniden muhtar seçilen Bayram Marul  ile 100. Yıl Mahallesi’ni konuştuk. Karabük Üniversitesi’ni içinde barındıran ve 10 bini aşkın öğrenci mevcudu ile öğrenci mahallesi olarak bilinen mahallede yıllardır inşaatları devam ettiğini ve adete mahallenin yap-boz tahtasına döndüğüne dikkat çeken  Bayram Muhtar, en önemli hedeflerinin ikinci bir sağlık ocağı ve semt spor kompleksi  olduğunu vurguluyor. Keyifli sohbette bir çok konuda görüşlerini dile getiren Muhtarın çarpıcı açıklamalarını ve hizmet heyecanını röportajımızın devamında bulabilirsiniz. (Röportaj: KEZBAN ALPBOĞA)

Bayram MARUL  kimdir ?

bayram marul1964 yılında Çerkeş’te doğdu

Karabük Belediyesinden emekli

28 Yıldır 100. Yılda ikamet ediyor

Muhtarlıkta ikinci  dönemi

Evli, Serdar ve Bilge adında  2 çocuk babası

Mahalleniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

  1. Yıl Mahallesinin nüfusu resmi kayıtlara göre 10.500 dür. Mahallemizde 10 binin üzerinde öğrenci ikamet ediyor. Seçmen sayımız 6 bin dolayında. Emeklilerin ve memur kesiminim yoğun olduğu bir mahallleyiz. Uzun yıllar inşaat bölgesi haline gelen mahallemizde yaptığımız işler gözle görünmüyor. İnşaat çalışmaları yap-boz larla sürüp gidiyor.

Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz, seçim süreci nasıl geçti?

İlk dönem adaylığımda mahalle sakinlerimizin ısrarı etkili oldu. Belediyecilik geçmişim olduğu için aday olmamı istediler. Aslında 2. dönemde aday olmayı pek düşünmüyordum.Mahalle sakinlerinin istekleri doğrultusunda tekrar aday olmaya karar verdim. 9 aday vardı Seçim süresi boyunca hiçbir kapıya gidip oy  istemedim. Milletin sevgisi bana yetti. En yakın rakibime 130 oy fark atarak tekrar muhtar seçildim.

 

Muhtarlık yaptığınız dönem içinde mahallenizde yapılan en önemli yenilikler nelerdir?

IMG_2751Yaklaşık 8-9 yıldır inşaat sektörü etkin biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar 1.500 dolayında konut yapıldı.

– Tepekent’te devletin yaptığı Karabük’e hitap eden Kültür Merkezi hizmete girdi.

– 6-7 tane ATM kondu.

– Duraklar yenilendi.

– İnşaat çalışması olmayan kesimlerdeki caddelerin kaldırımları yenilendi, elektrik hatları yer altına alındı.

– Halen yapımı devam eden Sosyal Yaşam Merkezimizin inşaatı tamamlanmak üzere.

– Önümüzdeki günlerde pazar yerine iş merkezi yapılacak. Şu anda ihale aşamasında.

Mahalle sakinlerinin isteklerine cevap verdiğinize inanıyor musunuz?

İnanmasam bu görevde olmazdım. 7/24 hizmet için görevimin başındayım. Bugünün işini yarına bırakmam. Bunun yüzden ikinci dönemde de muhtar oldum.

Karabük Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?

Karabük Belediyemiz mahallenin ihtiyaçlarına bugün olmasa bile yarın cevap veriyor. Ypılan hizmetler boz-yap larla devam ediyor.

İlgili kuruluşlar tarafından mahallenize yapılacak çalışmalardan önce size ön bilgi veriliyor mu?

muhtarrKuruluşlar yapacakları çalışmaları bildirmiyorlar. Herkes kafasına göre iş yapıyor. Hiçbir konuda ön bilgi alamıyorum. Bu konuda muzdaripiz.  Şayet önceden muhtarlığımıza bilgi verilirse yapılan çalışmaların başında bulunmaya özen gösteriyorum.

Sizce mahallenizin en önemli sorunu nedir?

– Şu anki sağlık ocağı mahallemize yetersiz geliyor.  Küçük ve tek. İkinci bir sağlık ocağına acil olarak ihtiyacımız var.

– Polis karakolu yapılması gerekiyor. Bunun için Emniyetin yeri de mevcut.

– Semt spor alanımız var. Spor kompleksi yapılması için Gençlik Spor Müdürlüğü’ne sözlü talepte bulunduk.

– Emniyet Müdürlüğü’nden mobesa kamera istedik. 3 noktaya kamera yerleştirilmesi yönünde söz aldık. Yakın zamanda çalışmalara başlanacağını umuyorum.

– Postana ATM si için başvuruda bulundum. Genel Müdürlükten cevap bekliyorum. PTT mahallemizin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyor.

Mesleğinizin zor ve güzel yanları nelerdir?

Sorunları ve mahalle sakinlerimizin ihtiyaçlarını zamanında gidermediğimiz zamanlar oluyor ve bu zamanlarda gerçekten zorlanıyoruz. Muhtarlığın en güzel yanı ise vatandaşımızla hergün iç içeyiz. Onlara hizmet ediyor olmak, verdiğimiz çaba ve yaptığımız çalışmaların karşılığını alıyor olmak. Halka hizmetin Hakk’a hizmet olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda gayret sarf ediyoruz.

Tekrar seçilmenizdeki en büyük etken nedir?

Görevimi ihmal etmiyorum. 24 saat esasına göre çalışıyorum. Asla işleri ertelemem ve bugünün işini yarına bırakmam. Bu nedenle mahalle sakinlerimizin takdirini kazanıyorum. Sanıyorum tekrar seçilmemde en önemli etken çalışkanlığımız olmuştur.

Mahalle sakinleriyle aranız nasıl? Ne tür olumsuzluklar yaşıyorsunuz?

IMG_2759Mahalle sakinleriyle aram çok iyi. Olumsuz bir hadise yaşamadım. Herkes kendi evi gibi girer görev yerime. Vatandaşla arkadaş gibiyim. Cankurtaran gibiyim. Musluğu bozulan, hastası olan beni arar.

Bizimle paylaşmak istediğiniz anınız veya başınızdan geçen önemli bir olay var mı?

Kedaş’ın yanında oturan bir vatandaşımız 10 metrelik bir mesafedeyken elektriği kesildiğinde beni arayıp Kedaş’ı aramamı istedi. Halbuki o vatandaşımızın 2 dakkasını almaz Kedaş’a girmesi. Ben arabayla gittim ve ilgili kişiyle Kedaş’a gidip sorunu bildirdim.

Yapamadım dediğiniz iş oldu mu?

Muhtarlığımın ilk döneminden beri semt spor salonu ve sağlık ocağının yapılması yönünde girişimlerim devam ediyor. Kısa zamanda bu ihtiyaçların karşılanarak mahalle sakinlerimizin memnuniyetini sağlamak istiyorum.

Meydan Gazetesi ile Karabük kamuoyuna ve mahalle sakinlerine iletmek istedikleriniz nelerdir?

İkinci dönemde de beni seçtikleri için tüm seçmenlere teşekkür ediyorum. Onlara hizmet etmek için görevdeyim. Ayrıca mahallemize hizmet vermek için çalışan, emek veren, destek olan bütün kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.

Meydan Gazetesi’ni nasıl buluyorsunuz?

Meydan Gazetesini takdir ediyorum. Bize değer verip buralara kadar gelerek birinci elden sorunlarımızı dinleyip Karabük kamuoyuna bildirdiğiniz içim mutlu oldum. Kezban Hanım size ve yayın organınızda emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Gösterdiğiniz yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bende 100. Yıl mahallesi sakinleri adına size çok teşekkür ediyorum Kezban Hanım. Yayın hayatınız başarılarla dolu ve uzun soluklu olmasını temenni ediyorum. Mehmet beye ve emeği geçen herkese başarılarının sürekli olmasını diliyorum.sym

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.