logo

MÜCBİR SEBEP

Vergi usul kanununda mükellefler için mücbir  sebep halleri 13.maddede düzenlenmiştir.

Bunlar;

            1-Vergi ödevlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecede ağır kaza,ağır hastalık ve tutukluluk

            2-Vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak yangın, yer sarsıntısı ve su basması gibi afetler

            3-Kişinin iradesi dışında vukua gelen mecburi gaybubetler

            4-sahibinin iradesi dışındaki sebepler dolayısıyla defter ve vesikalarının elinden çıkmış bulunması, gibi haller

Elbette bu hallerin hiçbirinin hiç kimsenin başına gelmesini istemeyiz.Ama hayat bu ve ne zaman ne ile karşılaşacağımız belli olmuyor .Kanun koyucu tarafından ticaret erbabı  için düşünülmüş bu kanun maddesi  ne yazık ki onların vergilendirme ve SGK ile ilgili ödevlerini yerine getiren mali müşavir meslektaşlarımız için çok da bir anlam ifade etmiyor maalesef. Neden? Çünkü kanunda bahsi geçen bu mücbir sebep halleri tamamen kişinin kendi özel durumuyla ilgili.Oysaki bu kişi ve işletmelerin vergi ve SGK ile ilgili ödevlerinin kanuni sürelerinde yerine getirilmesini sağlayanlar  bizzat meslek mensupları.

Bir meslektaşımızın başına kanunda sayılan hallerden biri gelse muhasebe hizmeti verdiği şahıs ve işletmelerin vergi ve SGK ile ilgili ödevleri kanuni süresinde yerine getirilmeyecek ve bu işletmeler yüksek meblağlarda cezalarla karşı karşıya kalacak.Mücbir sebebin işleyebilmesi için bu mücbir sebep hallerinin bizzat kişinin kendisinin başına gelmesi lazım.

Dolayısıyla meslek mensuplarımızın hastalanmaya, kaza geçirmeye, hatta kadın meslektaşlarımızın doğum  yapmaya bile haklarının olmadığı gibi refakat edecekleri yakınlarının da buna hakları yok  ki meslek mensubu müşterilerinin işlerini kanuni sürelerinde yerine getirebilsinler.

Özellikle son dönemlerde iyiden iyiye artan iş yükü nedeniyle de iyice bunalmış olan meslektaşlarımız idareden bir an önce yasada yer alan mücbir sebep maddesinin yeniden gözden geçirilmesini ve mali müşavirlerin işlerini yaptıkları firmaları da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini istiyor.

Umarız yetkililer sesimize kulak verir ve gerekli düzenlemeler bir an önce yapılır.

Etiketler: » »
Share
1.358 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?
karabük haber