KURBAN « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

KURBAN

Bu haber 31 Temmuz 2020 - 9:30 'de eklendi.

Yine Bir kurban bayramına sağ salim daha eriştik çok şükür. İnsanlığın büyük bir imtihandan geçtiği içinde bulunduğumuz 2020 yılının 2.yarısına denk gelen kurban bayramı bir mahzun,bir garip bu sene.

Çağımızın vebası, belası korona virüsü sebebiyle alışılagelmiş örf ve adetlerimizden fedakarlık yapacağımız, heyecansız sönük bir kurban bayramına hazırlanıyoruz ülke olarak.
Oysaki bizler için Kurban sevinç demekti, kavuşma demekti, ziyaret demekti. Büyüklerimizin ellerini öpüp hayır dualarını almaktı, dost ve arkadaşlarımızla sarılıp, kucaklaşarak hasret/özlem gidermekti.
Maalesef pandemi nedeniyle alınan tedbirler karışında bu kurban bayramında bunların hiçbirisini yapamayacağız, ilk defa Müslümanlar hac farizasının yerine getirmedi bu sene.
Kurban kesmek Allah rızası için gerçekleştirilen bir fedakarlık örneği olmakla birlikte, yüce yaradanın kullarına bahşettiği tüm nimetlere şükür göstergesidir. Hem dünyevi hem de uhrevi bela ve musibetlere karşı kalkan görevi üstlenmektedir.
Kurbanın yere damlayan ilk kan damlası sayesinde kulların hayatları boyunca işlemiş olduğu her günaha mağfiret olunmasını sağlamaktadır.
Rasûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki: “Kurbanlarınızı büyük yapınız. Muhakkak ki onlar sırat üzerinde sizin binekleriniz olacaktır.”
Kurban ibadetini gerçekleştirmek, toplumda dayanışma, kardeşlik, yardımlaşma gibi eşsiz güzellikte duygularının ön plana çıkarılmasına ve yoğun bir şekilde hissedilmesine vesile olmaktadır.
Yüce Mevla’nın sunduğu nimetlerden tüm kullarının yararlanmasını sağlamaktadır, böylece sosyal adaletin gelişmesine önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.
Nitekim Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde, “Kim gönül hoşluğu ile Allah’tan sevap umarak kurbanını keserse onun için kendisini ateşten koruyan bir kalkan olur” buyurmuşlardır.
Kurban, fakir olan kimselere ise zengin olan kulların yardımı ve paylaşması sayesinde yüce Allah’a şükür ve minnet duygularıyla yönelmesine, kendini yaşadığı toplumun gerçek bir bireyi gibi hissetmesine, sunulan dünya nimetlerinin de dağılımı noktasında karamsarlık ve düşmanlık gibi kötü duygulardan kendisini arındırmasına vesile olmaktadır.
Kurban kesmenin önemi ve faziletleri konusuna ilişkin, ‘’Muhakkak yarın kıyâmet günü kestiğin bu kurbanın kanını ve etini getirip yetmiş kat fazlasıyla, terâzinin sevâplar kefesine koyarlar.” buyuruldu.
Korona virüsünü nedeni ile uygulayamadığımız değerlerimize kavuşarak yine eskisi gibi nice bayramlara, coşkulu, sevinçli ve huzurlu girmek temenninlerim ile Kurban bayramınızı tebrik eder tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah tan niyaz ederim.Hayırlı bayramlar.
Kalın sağlıcakla

Kerem Demir
Kerem Demirkeremdemir@karabukmeydanhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Zafer AKINCI 4 Ağustos 2020 / 01:14 Cevapla

Kalemine sağlık abim Rabbim her gününü bir önceki günden iyi eylesin bayramın mübarek olsun,,,