KOPACAKSA KOPSUN KIYAMET..! « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

KOPACAKSA KOPSUN KIYAMET..!

Bu haber 21 Şubat 2020 - 10:45 'de eklendi.

Bismillâhirrahmânirrahîm. Allah’a hamd, Rasûlullah’a salât ederek Saygıdeğer Okurlarımı Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketiyle selâmlıyorum. Cumanız mübarek olsun

Rasûlullah (sav) Cuma hutbesi okurken adamın biri Mescid’e girip sözünü keserek; “-Ya Rasûlallah! Kıyamet ne zaman kopacak?” diye sordu. Oradakiler susmasını işaret ettilerse de sorusunu üç kez tekrarladı. Rasûlullah (sav) namazdan sonra onu arattı. Huzuruna getirilince; “-Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. Adam; “-Benim fazla (nafile) amelim yok. Ancak Allah ve Rasûlü’nü çok seviyorum.” deyince Rasûlullah (sav); “-Üzülme! Kişi sevdiğiyle beraberdir. Sen de sevdiğinle beraber olacaksın.” buyurdu (Tirmizî Zühd 50).

Adam cami âdâbını, hele hutbe esnasında konuşmamak gerektiğini bilmiyor olamazdı, ama Rasûlullah (sav)’in buna cevap veremeyeceğini biliyordu. Allah kıyametin saatini Rasûlullah (sav)’e dahi bildirmemişti. “-Sanki senin (kıyametin vaktinden) haberin varmışçasına sana sorarlar. De ki: Onun bilgisi sadece Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bilmezler.” (7/A‘raf-187) Hutbe okurken konuştuğu, ikazlara rağmen hatasını yinelediği halde onu kınamamış, “-Cevap veremeyeceğimi biliyorsun, niçin soruyorsun?” diyerek tepki de koymamıştı. “-Kişi öldüğünde kıyameti kopmuştur.” (Keşfü’l-Hafa 2/279) deyip başından savabilecekken adamla konuşmak istemişti… Sahabîler ise ibadet hassasiyetlerinden taviz vermeden adama tepkilerini beden diliyle göstermişlerdi. Bedevîye gelince; sorusuna cevap alamamış ama sevinerek gitmişti… Peki, bu bedevî cevap alamayacağı soruyu üstelik hutbe esnasında ısrarla niçin sormuştu?

Adam bedevîydi. Üstüne sürekli deve kokusu siniyordu. İçme suyunun bile zor bulunduğu bir ortamda günde beş defa yıkanma imkânı yoktu. Cemaatle namaz sünnetine uymak, daha önemlisi Rasûlullah (sav)’i görme arzusuyla Mescid’e gittiğinde kokusundan rahatsız olanların tepkisini çekiyordu. Rasûlullah (sav)’le aynı ortamda yaşadığı halde; bundan dolayı diğerleri gibi sürekli birlikte olamamaktan acı çekiyordu. Yani kıyametin zamanını sormakla demek istiyordu ki; “-Ya Rasûlallah! Diğerleri gibi sizi çok seviyor, o mübarek yüzünüzü görüp, arkanızda ben de namaz kılmak bahtiyarlığına ermek istiyorum. Ancak insanlar üstümdeki koku sebebiyle benden rahatsız oluyorlar. Sırf bu nedenle sizi görmekten mahrum kalıyorum. İnanıyorum ki cennette kötü kokular yok. Madem bu dünyada sizinle beraber olamıyorum, ne zaman kopacaksa kopsun şu kıyamet de ben de sizinle cennette ebediyen beraber olayım…” İşte bunun için Mescid’e herkesle beraber girmek yerine hutbenin tam ortasında girmiş, sorusunu ısrarla sormuş, Rasûlullah (sav)’in cevabını herkesin işitmesini istemişti. Efendimiz (sav) ise adamcağızın halinden anlamış, fakat hutbesini de kesmemiş, ibadetin ardından hüznünü gidermişti; “-(Benimle görüşemiyorsun diye) üzülme! (madem çok seviyorsun, cennette) benimle beraber olacaksın.” Demek ki mesele kıyametin vakti değilmiş!

Şimdi bu hadis(e)den kendimiz için sonuçlar çıkaralım…

1- Allah ve Rasûlü’ne sevgi tüm sevgilerden üstün olmalıdır. 2- Rasûlullah (sav)’e ve Sünnetine karşı hürmetsizlik yapılmamalı, böyle davrananlara karşı duruma göre tavır ortaya konmalıdır. 3-Kişinin makamı ne olursa olsun kapısına geleni geri çevirmemelidir. 4- Mü’mine mahzun gönülleri teselli etmek yaraşır. 5- Söylenene bakmak kolaydır, söylenmek isteneni anlamak ise basiret işidir. 6- Mü’min kıyametin zamanını sormaz, dinini yaşamaya çalışarak her an ölüme ve kıyamete hazırlıklı olur. 7- Kıyamet vaktine dair tarih verenler sahtekârdır 8- Faydasız ilimden Allah’a sığınılmalıdır. (Müslim Zikir 73) 9- Gereksiz sorular sorduğunda baştan savmak yerine insanları asıl konuya yöneltmek Nebevî bir eğitim yöntemidir. 10- Hutbe okunurken duaya “âmin” deme dışında, dinî bir konuda dahi soru sorulmaz, konuşulmaz, konuşana sus bile denmez. (Hutbede dua, el açıp âmin deme, Cuma mesajları gibi konularda inşaallah ileride yazacağım için detayına girmedim.) 11- Cemaatle namaz hususunda gayretli olmak gerekir. 12- Cemaati rahatsız edecek şekilde sarımsak ve soğan kokusuyla, kirli çorapla camiye gidilmez… Ve en önemlisi; kim bu dünyada kimleri çok seviyorsa ahirette onlarla beraber olacaktır, Allah ve Rasûlü’nü sevenler Allah ve Rasûlü ile…

Bir bedevî ile Rasûlullah (sav)’in arasında geçen kısacık sohbetten nasibimize düştüğü kadar hikmetler çıkarmaya çalıştıktan sonra, bu mübarek Cuma gününde tüm Saygıdeğer Okurlarımın da iştirak edeceğini umduğum bir serzenişle şöyle bitirmek istiyorum:

Anam-babam sana feda olsun ya Rasûlallah! Sen ki adeta Cuma namazını sabote edip âğuşuna sığınan bedevîyi kimseye ezdirmedin! İnsanların burnundan kıl aldırmadığı bu tekebbür çağında biz SENSİZLİĞİN IZDIRABI’na nasıl dayanalım ya Rasûlallah..!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Kılıç han 21 Şubat 2020 / 23:10 Cevapla

Hocam Rabbim sizden razı olsun..gönlümüze ruhumuza işliyorsunuz. Rabbim sayınızı artırsın bizlerde şuur versin inşaallah

    İrfan Bayın 22 Şubat 2020 / 01:01 Cevapla

    Estağfirullah… Rabvim sizden de razı olsun. Eğer kalemimiz, kelamımız gönül telinize dokunabiliyorsa, köşemizin adının hakkını verebildiği iz için bilakis şükretmem lazım. KALPTEN KALBE… Zaman ayırıp okuduğunuz, nazik yorumunuzla bize azim verdiğiniz için Rabbim sizden de razı olsun. Hürmet ve muhabbetle teşekkürlerimi sunuyorum… Sağolun varolun…