K’İMPARATOR..? « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

K’İMPARATOR..?

Bu haber 21 Temmuz 2020 - 16:36 'de eklendi ve 4.398 kez görüntülendi.

Gelin biraz da sanat konuşalım. Bambaşkadır. Bazen aşkadır, bazen sevdaya. Yer yer ayrılığa dokunur. Çoğu zaman gözyaşıyla biter ya da bir hüsranla.

Yetenek ve kabiliyet işidir sanat. Sevmeyen yapamaz. Bir Allah vergisidir; yaşamak gibi. Herkes yaşar, ama bunun sanatını yapamaz.

Her sanatçıda çeşitli şekillerde görülen bir ego vardır. Egosuz da pek olmaz bu. Zordur yani kendini anlatmak. Sanatçı için zor olmadığından belki de bu ego onda bulunur. Sanatçı önde gider. Hadi bir örnek: Michael Jackson. Klipleri hep ilginçliklerle, absürt ve özgün danslarla doludur bilirsiniz. Dansa yakışan adam Maykıl Ceksın.

Sanatla liderlik arasındaki korelasyon?” araştırılmış mıdır, bilmem ama sanatçılar lider insanlardır da. Osmanlı padişahlarının da değişik mahlaslarla şiirler yazdıklarını ve liderlikle sanatçılığı nasıl birlikte başardıklarını görürsünüz. Ayasofya’da namaz kılan Sultan Fatih ‘Avni‘ mahlasıyla, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” mısralarını yazan Sultan Süleyman da ‘Muhibbi‘ mahlasıyla yazmıştır. Sultan III.Murad, “Uyan Ey Gözlerim, Gafletten Uyan“ı nasıl yazmıştır ancak sanatçı ve liderler anlar. Aynı mantık, aynı aşk, Zebun etmiştir Yavuz Selim’i. Cemal Safi’ye “Benim adım: Aşk” dedirten “Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, Günahıma girmeden, katilim olmadan git!” de dedirtmiştir.

Tatlıses’i sevdiğimi bilmezsiniz belki. Sesine bayılır, şarkılarını, türkülerini dinlerim. Sanatçı arkadaşlarım da çoktur medyaya meraklı olduğumuzdan. Bir albümün ya da profesyonel bir şarkının diyelim mutfaktaki sürecini bilirim. Ve sanatçıların hayallerini bilirim. Heyecanlarını bilirim. Uykusuz gecelerini, gözlerini her şeye kapatamadıklarını bilirim. Kendilerini nasıl geliştirdiklerini de…

İki günü eşit olan ziyandadır.” diyen lider (SAV) de sanat yönünden bakıldığında da haklıdır.  Sanatçı ruhlu insanlar durmaz, duramaz, durdurulamaz, üretirler. İnovatif ve kreatif şeyler yapmak onlara zor gelmez. Bu Allah vergisidir, başta da belirttiğim gibi dostlar.

Alın size sanatla ve liderlikle bir bağlantı daha. “Her şey olabilirsiniz…, ama sanatçı olamazsınız.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK de sanatı sever, sanatçıyı korurdu. Onun sevdiği şarkılar ne güzeldir. Ne güzeldir zeybeğe eşlik etmesi, ne güzeldir sanatsever bir liderin olması. Dağ başını duman alırken; Gümüş dere durmaz akarken, Güneş ufuktan şimdi doğarken, Arkadaşlarla yürümek ne güzeldir.

Biraz da sanatçılar ve karakterleri hakkında konuşalım ne dersiniz. Onlar konserlerinde, filmlerinde, sergilerinde, albümlerinde baş karakter olarak yer bulurlar. Bazen binler, bazen yüz binler, bazen de milyonlara seslenirler. Bunu egoistlik olmadan sergilemezsiniz. Yapamazsınız. Katılırsınız, katılmazsınız ama “herkeste bir id, bir ego, bir süperego vardır.” der Sigmund Freud Amca. Önemli olan dengeyi koruyabilmektir. bu zor bir şeydir ama. “Dengenin dengesizliği, dengesizliğin de bir dengesi vardır.” der Kaos Teorisi.

Sonuç olarak sanatçının karakterine takılmadan, yapıtlarının, eserlerinin evrenselliğini; ortak dil müziği ve sanatın güzelliğini, ahengini konuşmak gerektir diye düşünürüm. Düşünürsünüz, çünkü varsınızdır. Genelde herkesin, özelde sanatçıların varlığına saygı göstermek; insanı sev, varlığından dolayı sözünü, sanatçıyı sev eserinden ve ederinden dolayı diye değiştirebiliriz. Evet Kalbinde zerre kadar kibir olanın düşeceği durumu biliriz de ondan. Bir de O’ndan korkarız. Lakin kabirliye de egolu olmayı biliriz.

Ya da Yunus Emremizin, “İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir..” sözünü “Sanat, sanat bilmektir. Sanat kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin, ya bu nice yaşamaktır.” diyebilmektir sanat. Sanat da bir ilimdir sonuçta. Bilgisiz sanat da olmaz. Hadi oldu diyelim. O başka bir şey olur çoğu zaman.

Pire için yorgan yakılmaz. Sanatçı ben kendimi böyle anlattım. Bunu bilirim diyebilmektir sanat.

Ben kendimi anlatma biçimimi biliyorum. Ama bilmediğim çok şeyin olduğunu da bilirim. “Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil” de diyebilir, işin içinden de sıyrılabilirim.

Hadi bir iddiaya girelim:

Gösterin sanatınızı da K’imparator görelim!

 

S. Ümit Çetinkaya
S. Ümit Çetinkayas.umit.cetinkaya@karabukmeydanhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.