Kazım Ergün’den oldukça çarpıcı ve iddialı açıklamalar « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

Kazım Ergün’den oldukça çarpıcı ve iddialı açıklamalar

Bu haber 28 Aralık 2016 - 20:03 'de eklendi.

Karabük Meydan Gazetesi ve karabukmeydanhaber.com olarak zaman zaman şehrimizde siyaset, cemiyet, iş dünyası ve sosyal yaşamda iz bırakan isimlerle ‘sohbet’ tadında röportajlar gerçekleştiriyoruz. Bugünkü konuğumuz Karabük Belediyesi Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Derneği Başkanı iken adından sıkça söz ettiren, uzun yıllar Valilik Özel Kalem’de görev yapmış Kazım Ergün. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Ergün’ün satır aralarında “Samimiyet kişinin gerçek düşüncelerini ve gerçek kimliğini hiç saklamadan, hiç hesap yapmadan kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışmadan açıkça ortaya koyması değil midir? Öyleyse neden, niçin bu samimiyetsizlikler. Adam gibi adam olmak çok mu zor? ” şeklindeki sözleri dikkatimizi çekti. Keyifli sohbette bir çok konuda görüşlerini dile getiren Başkanın son derece çarpıcı ve iddialı açıklamalarını röportajımızın devamında bulabilirsiniz.

roportajKAZIM ERGÜN kimdir?

1965 Ovacık Doğumlu

Üniversite mezunu

Valilik Özel Kalem’de makam şoförü olarak görev yaptı

Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Dernek Başkanlığı yaptı

Halen İl Özel İdaresi’nde görev yapıyor

Evli, Ozan Can ve Alperen isimlerinde 2 çocuğu varsohbet

MEYDAN HABER; Kazım bey sizi Karabük Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı olarak başarılı hizmetlerinizden dolayı tanıyoruz. İlginç proje ve hedefleri olan bir başkan iken neden ayrılık kararı aldınız?

Teşekkür ediyorum, sorunuza yanıt vermeden evvel özellikle artan terör olayları nedeniyle toprağa verdiğimiz bütün şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, adı ne olursa olsun terör örgütlerine yardım eden, yataklık eden, işbirliği yapan iç ve dış bütün vatan hainlerini lanetlediğimi belirtmek istiyorum. Şehit vermediğimiz, yüreklere acı düşmeyen huzurlu bir vatan diliyorum Rabbimden.

Evet, yaklaşık 1 yıl önce buna benzer bir soruyu gazeteci bir arkadaşım sorduğunda sanırım şöyle cevaplamıştım yine aynı şeyleri söyleyebilirim. Çünkü dün neysek bugünde aynıyız, günümüz şartlarına göre normal olmayan anormal birisi olarak kendimi kabul ediyorum. Günümüz şartlarında hissiz, duyarsız, boş vermiş, emir kulu olmuş, ama fırsatını bulduğunda ise her türlü cinliği ve haksızlığı yapabilecek kapasiteye sahip haksızlığa karşı tepkisiz yaşamaya alıştırılmış bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek kendi çıkar ve menfaatine odaklanmış insanlar günümüz şartlarında normal kabul ediliyorsa evet ben anormalim ve anormal kalma yâda devam edeceğim.

kazim-8MEYDAN HABER; Normal olmayan biri olduğunuzu söylediniz, biraz açar mısınız?  

Çünkü hayatımın hiçbir döneminde doğrudan ve haklının yanından ayrılmadım. Makamı mevkisi ne olursa olsun karşımızdakine kendi haddimizi de bilerek şu veya bu yanlış doğru olan budur diyebildik. Kimsenin emir kulu ve yalakası olmadık çok şükür. Allahtan başka kimseden korkmadık ve Allahtan başka kimseye verecek hesabımız da yoktur. Haklı olduğum veya hizmet ettiğim davada sonuna kadar dürüstçe mücadele etmeyi seven, zorluklara karşı yılmayan, zamanın ve hayatın bize verdiği deneyimler ile en olumsuz şartlarda bile ayakta ve hayatta kalmaya çalışan bir yapımız vardır, zorluklara alışkın birisi olarak tarafımıza yapılan kötülük amaçlı hoş olmayan davranışlara karşı zamanı geldiğinde, hak edenlere gerekli cevap ve tepkileri vererek, doğru bildiğimiz yolda mücadelemiz her zaman devam etmiştir ve edecektir.

MEYDAN HABER; Uzun süre Valilikte Makam şoförü olarak görev yaptınız. O dönemden söz eder misiniz?

Evet 7 yılı aşkın bir süre valilik özel kalemde görev yaptım. Bilindiği üzere Valilik devletimizin temsil makamıdır, önemli bir yerdir, orada sayın valilerimiz ve ekibinden bir arkadaşımın vesilesi ile sıkıntısı olan bir kişiye bile yardımcı olabilmek, bir garibanın elinden tutabilmek veya buna vesile olabilmek bizim için önemli idi, orada oldukça profesyonel bir yaklaşımla işini görevini yapan arkadaşlarım oldu. Bizlerde aynı doğrultuda görev yaptığımızı düşünüyorum. Bunu görmek isteyenler her daim gördü fakat işine gelmeyenler, bu tür makam veya görev yerlerini kendileri için koruma kalkanı olduğunu düşünenler farklı hareket tarzları ile birçok kalifiye profesyonel elemanların uzaklaşmasını ve mutsuz olmasını maalesef sağladılar. Bunlar üzücü şeylerdi haliyle bazı şeylerin tam olarak araştırılmaması bizleri ayrıca üzdü. Özetle kamuda görev yapmak kimine göre çok basit gelebilir ancak kimi görevlilerin sorumluluğu bir o kadar ağır ve zordur. Ayrıca bazen sizin başarınızı istemeyenler tarafından da zorlaştırılabilir. Kamudaki görev ve sorumluluğunuzu düzgün yapamazsanız öbür dünyanızda bunun hesabını veremeyeceğinizi ve helalleşemeyeceğinizi bilirsiniz bu vicdan sahibi her kulu rahatsız eder, etmelidir. Görev ve sorumluluklardan kaçmayan birisi olarak, zaman olmuş PKK ya karşı oluşturulan sivil özel timlerde görev almış, zaman gelmiş; Valilik bünyesinde bu gün 15 Temmuzda vatan hainliğine soyunan teröristlerle mücadele etmekten çekinmemişimdir. Hiçbir zaman doğru olanı yapmaktan ve söylemekten çekinmedik korkmadık akside söz konusu olamaz, yapmamız gerekenler fırsat verildiği sürece tarafımızdan yapılmıştır ve yapılacaktır.

kzm-10MEYDAN HABER; Peki neden makam şoförlüğünden ayrıldınız. Yada görevden mi alındınız?

Her zaman önemli olan kişilik ve karakter sahibi olmak ve bundan ödün vermememizdir.  Valilikten, Özel kalemden ayrılma sebebim şöyle; Tarafıma ve işini düzgün yapan bazı arkadaşlarıma karşı haksızlığın başladığı bir yerde değil devletimin en önemli makamı, babamın holdingi bile olsa orada durmazdım Sayın valimizden müsaade isteyerek durmadım.

MEYDAN HABER; Daha önce sormuştuk. Tekrarlayalım, Özel Halk Otobüsçüleri Dernek Başkanlığı  görevini nasıl bıraktınız, Bırakmak zorunda mı kaldınız?

Karabük Belediyesi özel halk otobüsleri başkanlığı görevini devretme konusu ile ilgili şunları söyleyebilirim; 1 yılı resmi olarak yaklaşık 2 yıl tüm sorumlulukları alarak başkanlık görevini yalnız başına yürütmek zorunda kaldım dersek sanırım yanlış olmaz. Bu süreçte yaşadığımız zorlukları sıkıntılarımızı aşmaya çalışırken karşılaştığımız bir takım şeyler bizi biraz yıprattı. Çalışma şevk ve azmimizi kırdı  tabiî ki asıl bizi soğutan zorluklarla mücadele etme azmimizin kırılması değildir. Açık söylüyorum hayatta birçok şeyi affedebilirim ama nankör ve iki yüzlüleri asla, düşmanında olsa mert olmalı , özel halk otobüsçüleri başkanlığına kendi isteğimle değil, birkaç arkadaşımın ısrarıyla, sayın Belediye Başkanının bilgisinde görevi kabul ederek geldim. kzm-6İki yıl içersinde adı sadece boş bir dükkanın camında yazılı olan derneğimizi bu günkü yapısına çok şükür ulaştırdık. Bizi takip edenler neler yaptığımızı çok iyi biliyorlar ama bilmeyenler için kısaca anlatayım. Öncelikle dernek üyelerini tek çatı altında toplayıp kendi içlerindeki birlikteliği maksimum seviyeye çıkarıp sıkıntı ve sorunlarımızı belirleyip kent içi ulaşım sektörünün çevreye, ekonomiye, sosyal hayata, trafiğe ve kent kültürünün gelişimindeki etkisine verdiği katkılarını da düşünerek bir politika belirledik ve tüm istek ve şikayetlerimizi bu doğrultuda hareket ederek gerçekleştirmeye çalıştık. İşte bu noktada dernek olarak kurumsal bir işletmecilik, profesyonel bir şirket yönetimi, kalifiye personel istihdamı sağlamaya çalışarak daima yüksek kaliteli hizmet anlayışı ile toplu ulaşımda ileride oluşturulacak her türlü sisteme uyum sağlayabilecek bir biçimde teknik yönden alt yapıyı sağlayarak elektronik ortamda parasal değer yüklenilebilen bilgi ve ücret toplama sistemini yani akıllı elektronik kartları halkımızın hizmetine kendi imkanlarımızla yaklaşık 400 bin TL harcayarak sunduk. kzm-4Bugün araçlarımızda uydu takibini sağlayan 2G sistemleri ile araç içi görüntü aktarımını sağlayan 3G sistemleri başta olmak üzere, bir çok sistemi başarı ile uygulanırken şehrin en merkezi yeri olan kent meydanı karşısındaki otobüs duraklarımızın yanına güzel bir akılı kart dolum ve araç denetim büromuzu, reklam ajansımızla beraber hizmete soktuk. İlave olarak akıllı duraklar ve üniversite önü otobüs durak düzenlemelerini, ısıtma sistemleri ile beraber devreye aldık, üniversitemizin ihtiyacına yönelik öğrencilerimizin mağduriyetini giderecek veya en aza indirecek şekilde çalışmalar yaptık. Sonuç olarak burada aktardığımız veyahut aktaramadığımız bir çok hizmetimizi eksikliklerini de zaman içinde giderecek şekilde ilimize, üniversitemize yakışacak şekilde daha çağdaş modern bir yapıya büründürmeye çalıştık. Özel halk otobüslerinin çalışma düzen ve sistemleri her ne kadar eskiye dayansa da, artan trafik ve durak sayılarına rağmen kendi disiplin yönetmeliğimizi de uygulayarak araçlarımızı zamanında duraklarına ulaşmasını sağlamaya çalıştık.

kazim-9MEYDAN HABER; Mevcut şartlarda yapmak isteyip de yapamadıklarınız oldu mu?

Bugün itibarı ile ilimizde özel halk otobüsçüleri tam anlamıyla istediğimiz noktada değildir. Hizmet anlamında bir çok eksiğimiz vardır, bir çok sorunumuzu kurduğumuz alt yapı ve çalışma sistemi ile aşan bizler için iki veya üç ana temel problemimiz kalmıştır. Bunların başında da özellikle şehir içindeki çalışma düzen ve sisteminin yeniden yapılandırılması gelmektedir. İlimizdeki tüm toplu taşıma araçlarının, buna Safranbolu ilçemiz de dahil edilebilir. Bir ulaşım mastır planı çerçevesinde tek çatı altında toplanması ve yapılandırılması gerekir. Bunun gerçekleşmesi ise tüm sorunların çözümü demektir. Yönetmelikler, genelgeler mazeretsiz uygulanabilir, yolcularımız ve işletmecilerimiz açısından mağduriyetler biter, ilimizde modern bir kent olma yolunda çok önemli bir eksik giderilmiş olur. İlimize üniversitemize yakışan bir toplu taşıma modeli için çalışma yapabilmek eksiklerini tamamlayarak hayata geçirebilmek için Büyük şehirlerimizde uygulanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ler benzerinin yapı ve işlev olarak aynısı olan bizim ölçeğimizdeki illerde kurularak hizmet veren Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün ilimizde de belediyemiz bünyesinde mutlaka kurularak çalışmalar yapması gerekmektedir.

kzm-7MEYDAN HABER; Özel Halk Otobüsleri Belediye bünyesinde faaliyet gösteriyor.  Çalışmalarınızda Belediyenin yaklaşımları nasıldı, umduğunuzu buldunuz mu?

Sayın Belediye Başkanımızın toplu taşımamız ile ilgili samimi yaklaşımını ve gerektiğinde desteklerini her zaman gördük. Ancak bu samimi yaklaşım ve desteklerin Belediye Başkanımızla sınırlı olduğunu da özellikle belirtmekte yarar görüyorum. Ayrıca büyük şehirlerde uygulanan raylı sistemli taşıma modelini de ilimizde uygulamayı planladığını biliyoruz. Zamanı geldiğinde hepsi mutlaka olacaktır. Yalnız bir şeyi burada vurgulamakta fayda görüyorum. İlimizde öncelikle lastik tekerlekli kent içi toplu taşıma sistemlerinin tam anlamıyla şehrin ihtiyacına göre modernize edilerek uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunu diğer sistemlerden ayıran temel özellik esnek ve modüler olmasıdır. Otobüs taşımacılığı gelişen ve değişen şartlara adapte olma dinamiğine sahiptir. Bu özelliği itibarı ile kent dinamizmi içinde hızlı oluşan taleplere yine en hızlı bir biçimde cevap vermekte ve mağduriyetleri önleyebilmektedir. Unutulmamalıdır ki, İl olmak ile kent olmak farklı şeylerdir. Kent içi toplu taşıma denildiğinde ilk akla gelen modern toplu taşıma araçları ile donatılmış bir kent, Kent denildiğinde ise Kent içi toplu taşıma gelmektedir. Kent ile toplu taşımacılık ayrılmaz bir bütündür. Ayrıca bir ilin medeniyet göstergelerinden birinin de o ildeki toplu taşıma araçları ve toplu taşıma araçlarını kullanma oranlarına bağlılığı da unutulmamalıdır. Kentin prestij alanları yayaların, ana caddeleri ise toplu taşıma araçlarının olmalıdır. Burada bir şeyi önemle belirtmek istiyorum, esasen sorunuzun da cevabı bunun içersinde, toplumlar layık oldukları şekilde yönetilirler, sözü çok yaygındır, bölgemiz ve ilimiz emekli şehri, insanlarımız iyimser ve bir çok şeyi kabullenmiş durumdalar, oysa sosyal adalet ve düzen mutlaka olmalı ama insanca bir takım haklara sahip olabilmek için bazı şeyleri talep etmek gerekir ki arzı olsun, istekler karşılansın, ilimizde istek ve talepleri elimizdeki imkanlar dahilinde karşılamaya çalıştık, ilgili birim, müdürlük, belediye, valilik, bakanlık gerekli tüm mercilere ulaşmaya çalıştık. Sonuçta hepsi bir yere kadar, şunu çok iyi gördük ki Karabük ün çehresini değiştirmeye çalışanlar kadar eski mevcut sistem ve düzenin devamını kendilerine avantaj olarak görenleri de tanımış olduk.

MEYDAN HABER; Sayın Ergün iddialı bir cümle kullandınız. Eski mevcut sistem ve düzenin devamını isteyenler aynı zamanda sizin başarısız olmanızı da mı istediler?

Öyle ki birileri bazı alanlarda patinaj yapılmasını istiyor, bu benim sevdiğim bir şey değildir. Hizmet vermeye çalıştığımız toplu taşıma sektöründe Karabük halkının istek ve taleplerini karşılama imkan ve kabiliyetinizin kısıtlanmaya çalışılmasının yanında işletmecilerimize bazı konularda haksızlık yapıldığını düşündüğümden benim  için bazı şeyler kafamda aylar öncesinde bitmişti. Zaten çalışma ve çabalarımızdan arzu etiğimiz sonuçları alamadığımız için kongre öncesi aday olmayacağımı da ifade etmiştim. Başarısız olmamı isteyenler konusundaki ısrarınızı anlıyorum fakat benim bu noktada isim zikretmem etik olmaz.  Netice itibarıyla küçük bir şehirde yaşıyoruz. Bu korkma veya çekinme anlamında anlaşılmasın ki böyle bir özelliğimiz yoktur. Bizi yakından tanıyanlar bazı şeyleri çok iyi bilirler, tanımak isteyenler için sıkıntı ve sınır yok. Bizim dünyamız üç gün, fırıldaklığa ve fırıldaklara yer yoktur. Samimi, adam gibi adamlara ihtiyacımız var. Ama samimi insanlardan daha çok samimiyetsiz insanların arasında mücadele etmek zorunda kaldım. Bu hususta bu kadarıyla yetinelim diyorum.

kzm-3MEYDAN HABER; Sayın Başkan sohbetin sonuna geldik. İlginiz için teşekkür ediyoruz. Son olarak ilave etmek istedikleriniz var mı?

Tüm samimiyetsizliklere rağmen ilimiz ve üniversitemiz için her ne kadar yeterli olmasa da iyi bir alt yapı oluşturarak elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Samimi olarak şahsıma ve işletmecilerime yardımcı olan sayın belediye başkanıma, tüm birim amirlerine, dernek yöneticilerine teşekkürü borç bilirken, samimi gözüken samimiyetsizleri de Allaha havale ediyorum. Sonuçta herkes kendi kişiliğine yakışanı yapar. Karabük halkının hak ettiği, İlimize ve Üniversitemize yakışan daha çağdaş ve daha modern bir toplu taşıma modeline en kısa sürede geçilmesini temenni ederken, Mehmet bey şahsınızda Karabük Meydan Gazetesi’ne böyle bir fırsatı tanıdığı için teşekkür ediyor, tüm okuyucularınıza saygılarımı sunuyorum. Yaklaşmakta olduğumuz 2017 yılının ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.