logo

22 Eylül 2018

Halk Otobüsü İşletmecisinden VİCDANLARA MEKTUP

Son birkaç aydır döviz kurundaki ani yükselişi bahane ederek akıl almaz taktiklerle Türkiye’de üretilen ürünlere bile zam üstüne zam yapan fırsatçılar eleştirilerin odağında olmaya devam ederken, akaryakıt başta olmak üzere tüm maliyetlerinde anormal artış olmasına rağmen toplu taşıma ücretlerine aynı tarife ile devam eden Karabük’teki özel halk otobüsçüleri çok zor günler geçiriyor.

Mağdur işletmecilerden Kazım Ergün ‘ACİL’ koduyla ‘İmdat Çığlımızı Duyan Yok mu’ başlığıyla vicdanlara atfen bir yazı kaleme aldı.

Yaşadıkları mağduriyeti Karabük kamuoyu ile paylaşmak ve idari kadroya seslerini daha etkin biçimde duyurabilmek için son çare olarak ‘MEKTUP’ yazmak istediklerini ve artık dayanılabilecek son noktada olduklarını vurgulayan halk otobüsü işletmecisi Ergün yazısında şöyle seslendi;

Toplu taşıma işi ile evine ekmek götürme mücadelesinde olan bizler, özellikle de akşamları aracın boyutuna göre deposuna 700 ila 1000 TL. civarında mazot koymak zorunda olan bizlerin S.O.S çağrılarını duyan yok mu?

20 Eylül 2017 Tarihinde 2017-18 Eğitim ve Öğretim sezonu başında 4.800 Tl. sı olan mazot bugün 20 Eylül 2018 tarihinde yeni bir eğitim ve öğretim sezonu başında 6.500 TL. sı civarında ve bu fiyata ÖTV dahil değildir. Artan mazot maliyetinin yanı sıra lastik, yağ, parça, boya, bakım ve personel gideri gibi bir dizi gider kalemini eklemeyi unutmayalım ki, sıkıntılarımızın boyutu bir nebze olsun hissedilebilsin.  

Bir kuruşun bile bizler için önemli olduğu günlerde tarifemiz ise uzun süredir yaklaşık bir yıldır TAM:2.25 Tl. sı, ÖĞRENCİ 1,70 Tl.sı, MAHALLE İÇİ:1,40 Tl. sıdır. Yaklaşık olarak bir yıl içinde sadece akaryakıta % 50 oranında zam geldiğini düşünürsek biz işletmecilerin nefes alabilmesi artık mümkün müdür?

Aldığımız akaryakıtları veresiye fişlerine utanç içinde yazarken akşamları yapılan araç temizliklerinde tozun toprağın içinde bulduğumuz 25 kuruşlara çocuklar gibi sevinir hale geldik. Açın halini anlamak için vicdan merhamet sahibi bir tok olmasınız ki, yaşadığımız sıkıntıları anlayabilesiniz.

Bu gün öyle zor günler yaşıyoruz ki, kimse bize dönerek bir nefes vermeye niyetli değil. Tam aksine düşene de bir tekme benden misali.

Evet, bu gün büyüklerimizin ö nlerinde ya işletmecilerin omuzlarına yeni bir yük yükleyen genelgenin yaptırımları, ya da yeni bir seçimden zaferle çıkmanın hesapları.

Peki..Üniversitemizin ihtiyacına yönelik yapılan halk otobüsü ihalesine rağmen üniversitenin ben bu halk otobüslerini artık  içeriye almayacağım, içerideki öğrenci ve personel taşıma işini  başkasına vereceğim vicdansızlığına ne demeli. Yazık değil mi, ihale ile üniversite kampüs bağlantılı halk otobüslerine, kredi ile borçlanarak bir sürü para bağlayan işletmecilere, ben yaptım oldu, bu kadar basit. Ne diyelim, söyleyecek sözümüz mücadele edecek gücümüz kalmadı ki çünkü,  nefesimizi kestiler hayatla olan bağımız da kopmak üzere. Bizi hayata döndürecek nefesi verecek bir tane sahibimiz yok maalesef.

Oysa ki, çok zor değildi, toplu taşıma işiyle uğraşıp emek veren her türlü sıkıntı ve zor şartlarda evine ekmek götürme mücadelesinde olanların tam da bugün tek çatı altında birlik ve beraberlik hayallerine destek olmak…

 Çok zor değildi; İşletmeci kardeşimin hurdacıdan parça ve lastik almasına deposuna yakıt koyarken kara kara düşünmesine engel olabilmek…

Zor günler geçirdiğimiz bu dönemde desteğe ve bir nefese ihtiyacımız var, Allah sıkıntı içerisindeki tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun. 21/09/2018

Sağlıklı kalın…

 

 

Etiketler: » » » »
Share
149 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?
karabük haber