logo

24 Temmuz 2018

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır

24 Temmuz Basından sansürün kaldırılışının 110. Yıldönümü nedeniyle siyaset, bürokrasi, STK ve iş dünyasının önde gelen isimleri yayımladıkları mesajlarla ‘gazetecilik’ mesleğinin önem ve değerine vurgu yaptı. Basın mensuplarının güç şartlar altında görev yaptığına dikkat çekilen mesajlarda çarpıcı ifadeler kullanıldı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Türk Basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz´da kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda basın özgürlüğünün demokrasinin kalitesini gösteren önemli bir ölçüt olduğunu dile getirdi.

Başkan Vergili, geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşamda basının çok önemli bir yeri olduğuna vurgu yaptığı mesajında “Basın, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Toplumun doğru bilgilendirilmesi çok büyük bir öneme haiz olduğu gibi, bunu mümkün kılabilmek için de özgür bir basına ihtiyaç vardır. 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılması yönünde alınan karar, işte bu bakımdan tarihi bir önem taşımaktadır. Dünya üzerinde yaşanan gelişmeler sansürün uygulandığı ülkelerin geri kaldığını, basın özgürlüğün olduğu ülkelerin geliştiğini ve kalkındığını göstermiştir. Bir başka deyişle, bir ülkede basının özgürlüğü, demokrasisinin de kalitesini gösteren önemli bir ölçüttür. Yüce Önder Atatürk’ün, ’Basın milletin müşterek sesidir’ sözü de bu görüşü desteklemektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 110. Yıldönümünde bütün gazetecilerin ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, görevlerinde kolaylık ve başarılar diliyorum” dedi.

KARDEMİR BAŞKANI ÖZ’ÜN BASIN BAYRAMI MESAJI

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz de, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Öz, bireylerin, temel insan hak ve özgürlüklerinden birisi de bilgi edinme ve haber alma, ifade ve serbest eleştiri hakkı olduğunu, bu hakkın kullanılmasındaki en etkin araçların başında basın yayın kuruluşlarının geldiğini ifade ederek, “Bu nedenle basın kuruluşları, demokratik yaşamımızın ayrılmaz bir parçası ve güvencesidir. Basının özgür konumunu gölgeleyen ve temel işlevinden uzaklaştıran sansürün bundan tam 110 yıl önce kaldırılmış olması da basın özgürlüğünün ne denli önemli olduğunu göstermektedir. İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim toplumların çok yönlü etkilenmelerine neden olmuş, mesafe olgusu ortadan kalkmış, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir olay, bir bilgisayar tuşu ile anında takip edilebilir hale gelmiş, bilgi ve iletişim çağının insana sunduğu nimet kişiden başlayıp aile yapısına, toplumun yaşam biçimine, siyasi yapılanmaya kadar birçok konuyu etkisi altına almıştır” dedi.
Öz, basın mensuplarının özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemelerinin büyük önem taşıdığını belirttiği mesajında, “Kamusal göreve sahip toplumsal bir iletişim kurumu olarak basın kuruluşlarının özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında ülkemiz ve milletimiz için ne kadar önemli bir görev icra ettiğine bütün dünya şahitlik etmiş, milli birlik ve bütünlüğümüzü koruyucu tutum ve yayınlarından dolayı basın mensuplarımız her türlü övgü ve takdiri hak etmiştir. Bu duygu ve düşünceler içerisinde gerek şirketimize gerekse içinde yaşadığımız topluma sağladığınız çok kıymetli katkılardan dolayı basın mensuplarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, 24 Temmuz Basın Bayramınızı içtenlikle kutluyor, tüm basın mensuplarımıza habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi. 

Etiketler: » » » » » » »
Share
141 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?
karabük haber