logo

Down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılık olarak kabul ediliyor

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle yaptığımız söyleşide  Kastamonu Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü, eğitimci yazar  Mehmet DOĞAN önemli bilgiler verdi. Sorularımızı ve aldığımız cevapları siz kıymetli okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

SORU1) 21 Mart ne zaman ‘Dünya Down Sendromu Günü’ olarak tanınmıştır ve bundaki amaç nedir?

M.DOĞAN:Birleşmiş Milletler 10 kasım 2011 tarihinde aldığı bir kararla  21 Mart’ı ‘Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul etmiştir.’Bundaki amaç , bu konuya ilgililerin ve toplumların dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmaktır.

SORU2)Down Sendromu ne zaman kim tarafından ortaya çıkarılmıştır?

M.DOĞAN:Down Sendromu ilk kez 1866 yılında soy ismi Down olan bir İngiliz hekim tarafından tespit edilmiş ve Sendrom olarak tanımlanmış, 1959 yılında da bir Fransız profesör bu sendromu kromozomlarla ilgili bir düzensizlik olduğunu kanıtlamıştır.

SORU3)Down Sendromunun sebebinin kromozomlarla ilgili düzensizlik olduğunu söylediniz.Bunu biraz daha açıklarmısınız?

M.DOĞAN:İnsan vücudu hücrelerden meydana gelir.Bir insan vücudunda 100 trilyon hücre bulunduğu ifade ediliyor.Her hücrede çekirdek her çekirdekte kromozomlar bulunur.Sağlıklı bir insanın hücresinde 46  Kromozom vardır.Bir bebek 46 kromozomun 23 nü anadan, 23nü babadan alır.Bazı bebeklerde 21. kromozom iki tane olması gerekirken üç tane olabiliyor.Bu durumda toplam kromozom sayısı 46 olması gerekirken 47 oluyor.Kromozom sayısı 47 olan bebekler Down Sendromlu olarak dünyaya geliyor.

SORU4)Dünyada ve ülkemizde Down sendromlu insan sayısı ile ilgili elinizde herhangi bir rakam var mı?

M.DOĞAN:Dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu insan yaşadığı ,bizim ülkemizde ise kesin bir veri bulunmamakla birlikte yaklaşık 70 bin Down Sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.Tespitlere göre, ortalama olarak her 800 bebekten biri Downlu olarak doğmaktadır.Türkiye ‘de  her yıl ortalama 1500  Down Sendromlu  bebeğin dünyaya geldiği tahmin edilmektedir.

SORU5)Down Sendromlularda hangi özellikler görülür?

M.DOĞAN:Down Sendromlu birini bazı fiziksel özelliklerinden tanıyabiliriz: Çekik- küçük gözler,basık burun ,kısa parmaklar ,serçe parmağın kıvrık olması ,kalın ense ,avuç içinde tek çizgi ve ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması gibi özelliklerden hepsine veya birkaçına down sendromlu bireylerde rastlanabilir.Down Sendromlu bebekler genel olarak yaşıtlarından daha yavaş büyürler.Zihinsel gelişimleri yaşıtlarına göre daha geridir.

SORU6)Anne karnındaki bir bebeğin Down Sendromlu olup olmadığı tespit edilebiliyor mu?

M.DOĞAN:Günümüzde, her geçen  gün genetik bilimdeki gelişmelerin bu alana yansıdığını görüyoruz.Hamileliğin belli dönemlerinde yapılan testlerle ,bebeğin burun kemiği ve ense kalınlığının ölçümünden elde edilen bulgularla down sendromlu olup olmadığı büyük oranda anlaşılmaktadır.

SORU7)Down Sendromlu olarak  doğan bir bebeğe tıbben ne yapılabilir,bu konuda bilginiz var mı?

M.DOĞAN:Down sendromlu olarak dünyaya gelen bebeğe  maalesef tıbbın, en azından şimdilik yapabileceği bir şeyin olmadığını görüyoruz.Uygun eğitim programları ile bu çocuklar da pek çok başarıya imza atabiliyor ve kendilerine toplum içinde bir hayat kurabiliyorlar.Bunun tek yolu düzenli eğitim programından geçiyor.Yaptığım iş icabı bu çocuklarımızın da okuduğuna , çalıştığına ,bağımsız yada yarı bağımsız hayat sürebildiklerine şahit oluyorum. Ancak bunun için çok erken yaşlardan itibaren kaliteli eğitim veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden eğitim almaları şarttır.

 Sayın Doğan; son olarak neler söylemek istersiniz?

M.DOĞAN: Unutmayalım ki, Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılık olarak kabul ediliyor.Down Sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbı tedavinin henüz olmadığını yukarıda belirtmiştim.Tek yol eğitim…Sosyalleşme bu eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır.Bu yüzden bu bireylerin sosyal hayatta diğer insanlarla beraber,dışlanmadan yaşamaları çok önemlidir.Bu çocuklarımız zihin engelli olsa bile ,duygusal engelli değildir.Bunlar da diğerleri gibi ağlar,kızar,küser,sevinir, sevilme ihtiyacı duyar ,aşık olur, kavga eder , müzik dinlemekten zevk alır yani diğer insanlar gibi değişik duygular yaşarlar.Bizden bekledikleri anlayıştır.

Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç oluşturma açısından önemli bir fırsattır. Bizlere düşen bu fırsattan yararlanarak farkındalık oluşturma çalışmalrının bir parçası olmaktır.

21 Mart Dünya Down Sendromlular Gününün Downlu kardeşlerimiz ve onların fedakar aileleri için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

 

Etiketler: » » » »
Share
154 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber