logo

30 Mayıs 2016

BÖYLE Mİ OLACAKTI!.. Karabük’te neden olmuyor ?

Türkiye hemen hemen her gün şehit haberlerinin geldiği  kan ve göz yaşı dolu acılı bir süreçten geçerken birçok vilayette aziz şehitlerimizin isimleri mezun oldukları okullara verilerek yaşatılıyor.  Karabük’te ise halen şehit isimlerinin yaşatılmasına dönük hiçbir adım atılmaması şaşkınlıkla karşılanıyor

manşetMardin’in Dargeçit ilçesinde 8 Eylül 2015 günü pkk’lı teröristlerin zırhlı polis aracına düzenlediği bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Ercan Hırçın ile 17 Ocak günü Şırnak’ta polisleri taşıyan zırhlı servis aracına terör örgütü pkk mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Polis Memuru Ali Can Öztürk’ün aradan geçen uzun zamana karşın memleketleri Karabük’te isimlerinin yaşatılmasına dönük halen bir adım atılmaması şaşkınlıkla karşılanıyor.

SÜMEN ALTI MI EDİLDİ?

Karabük’ün son şehidi Ali Can Öztürk için Türk Eğitim-Sen Karabük Şubesi tarafından cenaze defin töreninden bir gün sonra gündeme getirilen ‘MEZUN OLDUĞU KARABÜK 75. YIL ANADOLU LİSESİ’NE İSMİ VERİLSİN‘  önerisinin akıbeti merak ediliyor. Son aylarda hemen hemen her gün şehit haberlerinin geldiği ülkemizde Anadolunun pek çok yerinde şehitlerin isimleri en uygun yerlere ivedilikle verilirken Karabük’te ağırdan alınması ‘sümen altı mı edildi’ sorusunu akıllara getirdi.

2016 DİPLOMASINDA YER ALMASI İSTENMİŞTİ

Türk Eğitim-Sen Karabük Şubesi’nin  Karabük’ün son şehidi Ali Can Öztürk’ün isminin mezun olduğu Karabük 75. Yıl Anadolu Lisesine kısa sürede verilerek 2016 yılı mezunlarının diplomasında ŞEHİT ALİ CAN ÖZTÜRK ANADOLU LİSESİ yazılmasını teklif etmişti. Ancak bu öneri de dikkate alınmadı.

manşet 2ERCAN HIRÇIN İÇİN MEYDAN İSTENMİŞTİ

Mardin Dargeçit’te 8 Eylül günü şehit edilen Karabüklü polis memuru Ercan Hırçın’a yönelik kısa bir süre önce kent meydanına isminin verilmesi için sosyal medyada kampanya başlatılmış Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili artan talepler karşısında ” Yalnızca bir şehidimizin isminin Kent Meydanı’na verilmesi isteniyor. Karabük’ümüz şimdiye kadar ne yazık ki, 39’u asker, 6’sı polis olmak üzere 45 şehit vermiş. O kardeşlerimiz de bizim şehitlerimiz ve hepsi bizim için en az ismine kampanya düzenlenen şehidimiz kadar değerli.
Onlarında, anneleri, babaları, eşleri, evlatları var. Kaş yaparken göz çıkartmamız, şehitlerimiz arasında bir ayrımcılık yapmamız, diğer şehit ailelerimizin ailelerini kırmamız söz konusu olamaz.
Ben sağduyulu Karabük Halkının büyük bölümünün de bizim gibi düşündüğüne inanıyor, bu konudaki düşüncelerimizi bilgilerinize arz ediyorum” şeklinde açıklama yapmıştı.

EN SON TEKİRDAĞ’DA İSİM VERİLDİ

Lice’de, 13 Kasım 2015 günü PKK’nın kahpe saldırısı sonucu şehit düşen Uzman Çavuş Selim Vural’ın ismi Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde mezun olduğu okulda yaşatılacak.
Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Şehit Uzman Çavuş Selim Vural’ın isminin verildiği Malkara’daki okula ziyarette bulundu. Ziyarette, Vali Salihoğlu’nun yanı sıra, Malkara Kaymakamı Osman Altın, Şarköy Kaymakamı Hamdi Üncü, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, şehidin ailesi ve okul idaresi yer aldı.
Vali Salihoğlu, okul girişinde Şehit Selim Vural için hazırlanan panoyu inceledi ve şehit ailesiyle sohbet etti.
Ziyarete ilişkin konuşan Malkara Kaymakamı Osman Altın, “Sayın valimizin talimatıyla şehidimizin ismi bu okula verildi. Şehidimizin ismi mezun olduğu okulda yaşatılacak” dedi.

Karabük kamuoyu da Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi son olarak Cuma günü Tekirdağ’da gösterilen hassasiyetin Karabük’te de gösterilmesini bekliyor.mans 2

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
268 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?
Karabük Müzik Kursu