Başkan Kaplan’dan Cübbeli’ye Sert Tepki! « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

Başkan Kaplan’dan Cübbeli’ye Sert Tepki!

Bu haber 25 Eylül 2021 - 14:24 'de eklendi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Karabük-Bartın Şube Başkanı Nihat Kaplan, çocukların imam hatip ve ilahiyat yerine düz ortaokul ve liselere gönderilmesini öneren Cübbeli Ahmet’e, İmam Hatip okullarının örnek bir eğitim modeli olduğunu savunarak yanıt verdi.

İmam Hatip Lisesi öğrencilerini hor gören Cübbeli’ye sert tepki gösteren Kaplan, “İnsanları doğru olmayan bir takım açıklamalar ile farklı yönlere yönlendiren açıklamayı kınıyorum” dedi.

Türk Diyanet Vakıf- Sen Karabük-Bartın Şube Başkanı Nihat Kaplan Cübbeli Ahmet’in katıldığı bir televizyon programında imam hatip okullarına yönelik sarf ettiği sözler ile ilgili Meydan Haber’e açıklama yaptı. Kaplan “Sözlerinde; madde ile maneviyatın, ruh ile cesedin, ilimle irfanın birleştiği, insanlığın hizmetine koşacak nesiller yetiştiren İmam Hatip Liselerine hakaret eden  Ahmet ÜNLÜ’yü Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak kınıyoruz” diye konuştu.

Kaplan, “Ahmet Ünlü ‘nün dikkat çeken sözleri Diyanet, İlahiyat ;İmam-Hatip ve aziz Milletimizin büyük tepkisini çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Ahmet ÜNLÜ’nün  İmam Hatip neslini zan altında bırakan ifadelerini tashih etmesinin arzuladıklarını kaydeden Başkan Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü; Sayın Ahmet Mahmut Ünlü ‘nün İmam Hatip Okulları ile ilgili açıklamaları kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz. Bir asırdır “İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi” adıyla eğitim sistemimizde yerini alan İmam Hatip Okullarının temel misyonu, eğitim öğretimde bütüncül bir yaklaşımı esas alıp fizik-metafizik, madde-mânâ, dünya-ahiret dengesini ve ilişkisini gözeterek varlığa, hayata, bilime ve sanata tevhîdî bir anlayışla bakan, hayatın her alanında erdemleriyle var olan, tarihî ve kültürel mirasımızı özümsemiş, ailesine, çevresine, ülkesine ve bütün insanlığa faydalı olma idealine sahip, Kur’an ve Sünnet ekseninde bilgi ve hikmetin yolundan giderek medeniyetimizin ihyâ ve inşâ sürecinde sorumluluk alan öncü nesillerin yetiştirilmesi olmuştur.

İmam Hatip’ li sadece imam değildir. Mühendistir, doktordur, akademisyendir, esnaftır, tüccardır, ziraatçıdır, veterinerdir, öğretmendir, hukukçudur. Velhasıl İmam Hatipli toplumun hen katmanında ve her kademesinde vardır. O toplumun kendisi ve özetidir. İmam Hatip Liselerimiz, güven, sadakat, sevgi, sabır, samimiyet ve ihlastır. İmam Hatipliler, kula kulluğu değil, Allah’a kulluğu esas alan misyonun temsilcileridirler.

İmam Hatip Liselerimiz; geçmişimizin övüncü, geleceğimizin aydınlığı, insanlığın kurtuluşudur. İmam Hatip ruhu; seksenbeş milyona yakın Ülke insanımızın, iki milyara yakın dünya Müslümanının, sekiz milyara yakın dünya insanın aydınlığı için bir manifestodur.

İmam Hatip’li olmak, sadece cami ve seccadeden ibaret değil, hayatın her alanında yer alan ve insanlığa huzur sunan misyonun adıdır. İmam Hatip ruhu tüm insanların ve ve insanlığın kurtuluşudur. İmam Hatip Liselerimiz, Devletimizin kontrolünde,Milli Eğitim Bakanlığımızın bünyesinde nesil yetiştiren güzide okullarımızdır. Ülke insanının dînî inanış ve anlayışlarını göz ardı etmeksizin bid’at ve hurafelerden arındırılmış, sahih bir din öğretimi, devletin denetim ve himâyesinde gerçekleştirilmektedir.

Sayın Ahmet ÜNLÜ’ nün yaptığı açıklamayı kınıyoruz. Sarf ettiği yakışıksız sözlerinden dolayı özür dilemeye çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Abdulkerim sevgiloğlu 25 Eylül 2021 / 14:42 Cevapla

Ağzına sağlık değerli başkanım. Cübbelide şaşırdı ya.