logo

06 Mayıs 2017

ANTALYA’DAN TÜRK TURİZMİNE BİR BAKIŞ

Değerli Dostlar; kırk yıl öncesi kader birliği yaptığımız, birlikte sevinip, birlikte üzüldüğümüz, cebimizdeki harçlığı son  kuruşuna kadar paylaştığımız kıymetli arkadaşlarımızla bu yıl ki buluşma yerimiz Antalya idi. 29 Nisan-01 Mayıs tarihleri arasında bizlere kusursuz ev sahipliği yapan Antalya’daki arkadaşlarımıza ve değerli eşlerine bu sütunlardan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Antalya.ülkemizin önemli bir turizm merkezidir. Son gidişimde bir kez daha gördüm ki, turizm için dev yatırımlar yapılmış. Ne yazık ki; 2016’da yaşanan kriz, bir çok işletmenin elden çıkarılmasına ya da kapısına kilit vurulmasına sebep olmuş.

Turizm sektöründe yaşanan kriz sadece Antalya’yı değil, ülkemizin genelini derinden etkilemiştir. Türkiye İstatistik Kurumu(TUİK) verilerine göre: Türkiye’nin 2015 yılı turizm geliri 31 milyar 465 milyon dolarken, yıllık bazda yüzde 29,7 oranında azalarak 22 milyar 107 milyon dolara  düşmüştür. Yine TUİK verilerine göre ; 2015 yılında ülkemizi  41 milyon 617 bin turist ziyaret ederken, 2016 ‘da bu rakam 31 milyon 365 bine gerilemiştir.

 Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke Almanya. Almanya ‘dan 2015 yılında 5 milyon 581 bin turist gelmiş iken,bu sayı 2016 ‘da 3 milyon 890 bine gerilemiş. İkinci sırada Rusya Federasyonu var. 2014 de Rusya’dan gelen turist sayısı 4 milyon 479 bin iken, korkunç bir azalmayla 2016’da 866.256 ‘ya düşmüş. İngiltere 2015 de 2 milyon 512 bin turist göndermiş iken, bu sayı 2016 da 1 milyon 711 dır. 2016 da Gürcistan’dan gelen turist sayısı artmış, Bulgar turist sayısında değişiklik olmamış,  bunların dışındaki diğer ülkelerin gönderdiği turist sayısında azalma görülmüştür.

Değerli dostlar: Resmi ağızlardan sevindirici açıklamalar geliyor. Ancak ben, Antalya’nın en batısından başlayarak Mersin’e kadar gördüğüm sahillerde çok da sevindirici bir manzara ile karşılaşmadım.Turizmciyi de maalesef tedirgin gördüm.

2016 da yaşanan olumsuzluğun birinci sebebi: Rus savaş uçağının düşürülmesidir. Bu olay Rus turistlerin  gelişini engellemekle kalmamış, Türk-Rus gerginliğinden endişelenen diğer ülkelerin turistlerinin de gelişlerine engel olmuştur. Bu olaydan sadece turizm sektörü değil, Rusya’ya sebze, meyve  ve narenciye ihracatı yapanlar, Rusya’da iş yapan başta inşaat olmak üzere diğer önemli sektörlerin hepsi olumsuz etkilenmiştir.

İkinci sebep; bazı komşularımız ve bir çok batılı ülke ile yürütülen gerginlik politikasıdır. Hiçbir hükümet, ilişkilerinin iyi olmadığı başka bir ülkeye vatandaşlarını göndermek istemez. Maalesef yaşadığımız acı tecrübeler bize bunu gösterdi.

Üçüncü sebep : DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin ülkemizde giriştiği bombalı eylemler ve bu eylemlerin ‘Türkiye güvensiz bir ülke’ imajını vermesidir.

Türk turizminin sorunları elbette bunlardan ibaret değildir.Ancak, yukarıdaki üç madde sektörün kaderini belirleyecek mahiyettedir.Başka ülkelerin liderlerine ayar vermekten vazgeçip,ilişkilerimizi diplomatik nezaket kurallarına oturttuğumuzda bir çok sıkıntıyı aşacağımıza inanıyorum.

 

Etiketler: » » »
Share
191 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?
Karabük Kız Yurdu
karabük haber