logo

15 Kasım 2018

“Ad Günün Kutlu Olsun Yavru Vatan”

İYİ Parti Safranbolu İlçe Başkanı Bilal Aslan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin kuruluşunun 35. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Aslan mesajında, “15 Kasım 1983 tarihi, Kıbrıs Türk halkının siyasi yaşamının önemli bir dönüm noktası ve mücadelelerini devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği bir gün oldu. Kıbrıs Türk Federe Meclisi, 15 Kasım 1983 tarihinde gerçekleştirdiği olağanüstü oturumunda; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirisini oy birliğiyle onaylamıştı. Dönemin Meclis Başkanı Nejat Konuk başkanlığındaki Kıbrıs Türk Federe Meclisinde onaylanan kuruluş kararında, ”aynı Ada’da yan yana yaşamaya mecbur bulunan iki halkın aralarındaki bütün sorunları, eşit düzeyde müzakerelerle, barışçı, adil ve kalıcı bir çözüme ulaştırmalarının mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı bulunulduğu” belirtilerek, ”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığın bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını ve sorunların çözümlenmesini engellemeyip kolaylaştırabileceğine kani olunduğu ve iki halk arasındaki bütün sorunların barışçı ve uzlaşıcı bir politika ile çözülmesi için Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin gözetimi altında eşit düzeyde müzakereler yürütülmesi dileğinde” bulunulmuştu. Bağımsızlık Bildirisinde ise, ”bir kez daha Kıbrıs Rum halkına barış ve dostluk elinin uzatıldığı” belirtilmiş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin BM ilkelerine bağlı olduğu; dış politikasının bağlantısızlık dışında bir politika olmayacağı vurgulanmış ve ”Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti başka hiçbir devletle birleşmeyecektir” denilmişti.

Dönemin (Kıbrıs Türk Federe Devleti) Devlet Başkanı Rauf Denktaş, cumhuriyetin ilan edildiği tarihi Meclis birleşiminin tamamlanmasından sonra, Federe Meclis önünde toplanan halka ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada mücadelenin bitmediğini belirterek, . “Ne Mutlu Türküm Diyene, Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk çocuklarına. Şimdi bu eser hepimizindir. Dağ Başını Duman Almış Yürüyelim Arkadaşlar.” demişti.

Bu bağlamda KKTC’ nin kuruluşunun 35 nci yıl dönümünü kutlu ve mutlu olsun. Rahmetli Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ ın ve aziz Şehitlerimizin mekanları cennet ruhları Şad olsun” ifadelerine yer verdi.

 

 

Etiketler: » » » » »
Share
1.167 kez okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?
karabük haber