RADYO MU DEDİNİZ? « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

RADYO MU DEDİNİZ?

Bu haber 07 Mayıs 2020 - 19:48 'de eklendi.

Tarih:  6 Mayıs 1927.

İstanbul’da, çok az sayıdaki radyo alıcılarından Sadullah Gazi Evranoz’un şu anonsu duyulmaktadır:

“Allo… Allo… Muhterem samiîn.(*) Burası İstanbul Telsiz Telefonu. 1200 metre tûl-u mevç, 250 kilosaykıl. Bugünkü tecrübe neşriyatımıza başlıyoruz.”

Bir tutkudur radyo. Onu dinlerken başka işlerle uğraşabilirsiniz. Koşarsınız. Spor yaparsınız. Ve ucuzdur radyo dinlemek. Bir radyonuz ya da telefonunuz olması yeter size. İnternete de gerek yoktur. Radyo terapidir. Radyo sizi sever, siz onu severseniz. Görüntü olmadığı için hayal kurmanıza, yeni ufuklara yol açar.

Çok değerli okurlarım, radyoyu ilk köyümde tanıdım ben, çocuktum. Çok küçüktüm. Büyük dedemin Standart marka, kocaman pilli küçük bir radyosu vardı. Kısa dalgadan, uzun dalgadan türküler, haberler, ajanslar, arkası yarınlar dinlenirdi. 80’li yılların başından bahsediyorum. Şimdi dizisi bile var. Sonra bizim evde büyük, lambalı, açılırken çatur çutur sesler çıkaran, benim de acaba konuşanlar, şarkı söyleyenler içinde mi diye merak edip içini açmaya çalıştığım bir radyomuz vardı.

Sonra Endüstri Meslek Lisesi’nde Elektronik okumaya karar verdim. Meraklıydım. Yıl 93-94’lerde EML Atölye dersinde son sınıfta radyo alıcısı yapıcaz dedi hocalarımız. Çok ilginç gelmişti. Şu ana kadar dinlediğim elektronik cihazı biz yapacaktık. Acaba çalışacak mıydı? Ayhan ve Muhammed Hocamızla birlikte ilk radyo devrelerimizi çalıştırdık. İlk çalan şarkıyı çok iyi hatırlıyorum: Sertap Erener- Şişt şişt Sakin Ol, Sinirlerine Hakim ol. İlk yayınımızdı o transistörlü devreler.

O zamanlar, Batı Karadeniz’in ilk radyosu olan 1992’de kurulmuş aşağıda daha ayrıntılı anlatacağım Magic FM’imiz yayın yapıyordu. Karabük’te Radyo Aktif diye de bir radyo vardı. Memlekette diğer radyolar da kuruldu. 1994’te 95.5 Seza FM örneğin. Mehmet ÇETİNKAYA’lar da BRTV’nin radyosunun kurucularıdır.

İlk canlı radyo yayınım Karabük’te 94’te olmuştur. Karabük Gazetelerini okumuştum. Çok heyecanlıydım. Kasetlerden reklam girerdik. Üniversiteyi, ODTÜ’yü kazanınca gittim Ankara’mıza. Orada da devam ettim her kademede, her pozisyonda radyoya.

Kısa kesiyorum ve kendimle son 7-8 yılın bir söyleşisini yapıp sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yıl 28. yaşını kutladığımız büyülü frekansımız 92.0 Magic FM’de yapageldiğimiz Ümitle Beklenen Dakikalar’ı konuşuyorum yine Ümitle. Ve daha nicesi.

Hadi bakalım başlıyoruuuz. Hazır mısınız?

Ümit, neden Ümitle Beklenen Dakikalar?

 Dostum, Kendimi en iyi ifade eden kelimelerden biridir “Beklemek”.

Hayatta hep bir şeyleri beklemişizdir. Çocukken, babam akşama bana ne getirecek diye beklerdim: Bi gofret, bir çikolata, bir oyuncak, belki bi kitap. İlk saatimi Kayseri’de taktım koluma, sekiz yaşımdaydım. Hep bir saatim olsun diye beklerdim o zamanlar. Sonra derslerim iyi olsun diye bekledim. Beklediğim gibi de oldu. Bütün notlarım güzeldi, sınavlarda çoğu zaman birinci, ikinci oluyordum. Sonra iyi bir üniversiteyi kazandım. O da bitti. 2013 Şubat sonunda Ümitle Beklenen Dakikalar yapmaya karar verdik. Hala sürüyor. Asıl işim: Eğitimcilik ve Öğretmenlik biliyorsunuz. Radyoyu da halk eğitiminin ve yaşam boyu öğrenmenin bir parçası olarak görmekteyim. Radyo=Hayat Üniversitesi ya da Hayat Okuludur.

Program ismi olarak “Ümitle Beklenen Dakikalar” adını neden koydunuz peki? Neden Ümitle Beklenen Dakikalar?

Ben koydum bu ismi. Ümitle Beklenen Dakikalar aslında çok uzun bir isim. Bendeniz zor kelimeleri severim. İsmim de uzundur. Satılmış Ümit ÇETİNKAYA. Zor. Bu da zor söylensin istedim. Bazen bek dak, übd, Ümitle bek-dak, Ümitle Back Duck falanda yazmışımdır facede. Neyse, Ümitle Beklenen Dakikalar aslında basit bir adlandırma değil. Benim de beklediğim Ümitle Beklediğim Dakikalarım var. Aslında biraz mistich olsun diye seçtim. Tasavvufi bir tarafı da var Ümitle Beklenen Dakikalar adının diyebilirim.

Ümitle Beklenen Dakikalar diyemeyenlere hiç kızdınız mı?

Hayır, neden kızayım. Ama tuhaf geldi ilk zamanlar. Ümitle Beklenen Saatler, Ümitle Beklediğim Zamanlar, Sevgilimi Ümitle Bekliyorum diyenler, Ümitle Vakti Saat diyenler bile oldu. Ama çok güzel karşıladım. Herkesin, her kesimden dinleyenlerin, dinlemeyenlerin hafızasında yer etmişiz ki herkes farklı anlamış, farklı yorumlamış, herkes kendi kendini yorumlamış. Bu çok güzel. Belki egoist diyen de olmuştur bana sırf bu isimden dolayı. Evet radyoyu ego olmadan yapamazsın deyip geçiyorum ben de.

Seslendirme sence bir hobi mi?

 Üniversite yıllarımda başladım seslendirme çalışmaları yapmaya. Bunlardan çoğu da çeşitli radyolardı. Evet; döndük dolaştık, geldik kürkçü dükkanına, kara saçlı memleket Karabük’üme. Şimdi uzaklardayım ama bu hobimi hiç bırakmadım, biliyorsun. Hiç para kazanmadım, para için yapılacak bir hobi değil seslendirme. Kendimi mutlu etmek için, aynen Ahbap Haluk Levent’in dediği gibi. Kendimi ve sevdiklerimi mutlu edebilmek için yaptım. Bunu başarabildiysem ne mutlu. Kıramadığım insanlar var. Seslendirmelerin, prodüksiyonların çoğu program tanıtımları, cıngılları ve teaserları falandır. Rabbim müsaade ettiği sürece bu hobim daim olsun.

Gelelim Yakamoz’a. Yakamoz (Ahmet Oğuz GÖZEL) senin için ne anlam ifade ediyor?

 Ve bir gün YAKAMOZ yaptık Magic FM’de. Sene 2012’dir. Sevgili kuzenim Ahmet Oğuz’un program cıngıllarını ve tanıtımlarını seslendirip hazırlamıştık Safranbolu’da bir pansiyonda. O zamanlar bugünkü dinleyici kitlesine ulaşacağımızı tahmin bile etmemiştik. Evet. Yakamoz çok kısa bir sürede Karabük’ün programı oldu. “ Büyülü frekansın buğulu sesi; Ahmet Oğuz’la beraberdik. Hiç kopmadık. Kopamayız. Kuzeniz sonuçta. Akrabalıktan ziyade Abi-kardeş gibiyiz. Yakamoz, programdan bir yıldan kısa bir sürede hem karasal hem de internette rekor dinleyici seviyesine ulaştı. Eskiden hayal ettiğimiz rakamlar, şimdi gerçek oldu. Evet “Aşk burda! Burası özlem kokuyor.” Yakamoz 22’de başlıyor, kaçta bittiğini kimse bilmiyor!” Yakaaamooozzz.“ diyordu herkes. Yakamoz eminim hak ettiği yere gelecek. Mesela Yakaaamoooz diyen benimdir. Onu 2012 de söylemek çok zor oldu. Ama aşkla söyledik. Aşkla başladık. Aşkla Yakamoz devam ediyordu ve inşallah devam edecek. Takip edin bence Yakamoz Radyo Platformu Facebook Sayfamızdan. Çok iyi yerlere gelecek Yakaaamooozzz. Aha buraya yazıyorum. İmzamı da atıyorum.

Magic FM denince ne hissedersin Ümit? Neden Magic? Büyülü olan nedir sence?

Zor bi soru. Virüsü, radyo işini, tozunu yutmayan bilemez. Biz çok tozlandık. Tozlu raflardaki kasetler vardır Magic’te hala. Nuray Abla çok sever bu işi. Magic FM de şiir yarışmasında 2. Olmuştum sanırım 2007’idi. Yarım altın hediye edildi Osman Güldemir Ağabey tarafından. Bu çok teşvik etti beni. Ben bu radyoda canlı yayın yapıcam dedim. 2013 de gerçek oldu. Çok teşekkür ederim. Ayrıca bu 13 Kasım 2019’da radyomuzun 28. Yaşını kutlamış olduk. 28 yaşında genç bir delikanlıyız bana göre, Nuray Ablama göre genç bir gözleri fettan güzel. Ha bir de Islak Bakışlar, İbrahim BEDİR Abi der ki: “Bir şarkıdır hayat, söz ve müziği Magic FM’de bestelenen.” 28. Yıl kutlama programında oturmuşlar 20’den fazla ses getirmiş, tarz oturtmuş programcımızı aradılar sürpriz olarak. Uzakta olmama rağmen aranmak, hatırlanmak, hatıraları dile getirmek çok iyi geldi. Büyüksünüz Magic. Magic FM ulusal kalitede yayın yapan nadir yerel istasyonlardan biri. Android uygulamasından bir tık yakınınızda. Kaçırmayın derim. Dinleyin, dinlettirin.

Peki hiç tekrara düştünüz mü?

 Tekrar iyi bir şey. Tekrarlamak çok güzel. Her Salı-Perşembe bazen ctesi-pazar Magic FM’de olmak muhteşemdi. Hayat tekrar demek bence. Güneş doğar, 24 saat sonra tekrar doğar. Bi daha, tekrar. Yalnız her doğan güneş yeni bir umuttur, yeni bir heyecandır. Bu herkes için böyle. Tekrarlar yeni umutlar, yeni ümitler, yeni beklentiler içerebildikçe güzeldir. Ama tekrar bir hayatımız, doğumumuz olmayacak. Bi daha bu dünyaya gelmeyeceğimize göre, bazı şeyleri tekrarlamanın da anlamı yoktur diye düşünüyorum. Tekrar tekrar karar değiştirebilmeli, değişimi tekrar edebilmeliyiz. Bazen insan 180 derece yön değiştirebilmeli. 360 derece dönerseniz aynı yere geri dönmüş olursunuz. Et tekraru ahsen vel evkane 180.

Dinleyicilerinize son diyecekleriniz neler olur acaba Ümitçim?

Şu an açtım, Ramazan ayımızda, gecenin sıfır noktasında, hafta içi her gece 12-2 arası yaptığımız ÜMİTLE BEKLENEN DAKİKALAR’ı dinliyorum. İnsana kendini dinlemek iyi geliyor biliyorum. Neler yapmışız 8 yıl boyunca kendimle hesaplaşıyorum. Şimdi daha iyi anlıyorum kendimi. ÜBD Radyo Platform Facebook’tan takip edebilirsiniz bizleri.

Unutmadan 6 Mayıs 1927’de başlamış olan ve tutkuyla süren Radyo Günümüz kutlu olsun.

Bir de “Radyo mu dediniz?” demeye biz 94’te başladık. Ömür boyu sürsün İnşallah! Kendimize duamız olsun bu Ramazan’da.

Oğuz’la dediğimiz gibi: “Biz gideriz adımız kalır, dostlar bizi hatırlasın.”

Tekrar buluşmak üzere

Ümitle… Umutla… Kalın sağlıcakla sayın dinleyiciler…

Satılmış Ümit ÇETİNKAYA

Ümitle Beklenen Dakikalar, Magic FM

Karabük

6 Mayıs 2020, Çarşamba

umitsat78@gmail.com

S. Ümit Çetinkaya
S. Ümit Çetinkayas.umit.cetinkaya@karabukmeydanhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.