100. Yıl esnafı Üniversite yönetiminden de ‘anlayış’ bekliyor « Karabük Meydan Haber

Karabük Meydan Haber

100. Yıl esnafı Üniversite yönetiminden de ‘anlayış’ bekliyor

Bu haber 22 Şubat 2021 - 16:03 'de eklendi.

Karabük Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen kafe, lokanta vb. işletmelerin en yoğun olarak yer aldığı 100. Yıl Mahallesi’nde geçen hafta iş yerleri kapalı olan esnafların yeniden açılma talebine tam destek verdiklerini söyledi.

1 Mart itibariyle il bazlı alınacak kararlarda Vali Fuat Gürel başkanlığındaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararının yanısıra Karabük Üniversitesi (KBÜ) yönetiminin de alacağı kararın önemine dikkat çeken Tümen, uzun zamandır iş yerleri kapalı olan esnafların ‘anlayış’ beklediğine işaret etti.

Tümen açıklamasında, “Karabük 100. Yıl Mahallesinde 20 Şubat Cuma günü bazı esnafların bir araya gelerek sıkıntılarını dile getirmelerini önemsiyor ve aynen katılıyoruz.

Bazı mesleklerle (Lokanta kafe ve benzeri) iştigal eden esnaflarımızın sıkıntısı bir hayli fazla. Yüzüncü yılda faaliyet gösteren esnaflarımızın kira giderlerinin yüksekliğinden ve öğrencinin olmamasından kaynaklı daha da sıkıntı içindeler.  Buradaki esnaflarımızın ve ailelerinin geçim kaynağı burada okuyan öğrencilerden yapılan alışverişlerle sağlanmaktadır.   Buraya yatırım yapan sermaye harcayan tüm esnaflarımız aynı zamanda büyük ölçüde de üniversitenin kalkınmasına katkı sağlamışlardır.  Üniversite tercihlerinde okulun başarısı önemli bir krater olmasına karşılık sosyal yaşam şartlarının fazlalığı ve güzelliği de önemli tercih sebeplerindendir. Buradaki işletmelerin yok olması en çok üniversitemize zarar verir. Sağlık bakanımız açıklamasında yüksek öğretim ile ilgili yaptıkları değerlendirme neticesinde uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze teorik eğitimlere ise çevirimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliğini Yüksek Öğretim Kurumu’na bildirdiğini açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından birçok üniversite bahar dönemi için hibrit eğitim modeline geçiş yapmaktadır. Bahar yarıyılı için hibrit veya karma olarak adlandırılan modelle ilgili üniversiteler senato kararlarını duyurmaya başladılar. Isparta Süleyman Demirel, Konya Selçuk, İstanbul ile Harran üniversiteleri aldıkları senato kararlarını ilk duyuran üniversiteler olmuştur.

1 Mart tarihi itibariyle tüm Türkiye’de normalleşme kararı uygulamaları başlarken Üniversitemizde ve il genelinde alınan kararlarda esnaflarımızın göz ardı edilmemesi gerektiğini, üniversitemizin şehir ile iç içe bir çalışmada başarı sağlayacağının bilinmesini isteriz.   Üniversite yönetiminin de bu konularda duyarlı olacağına bu yönde karar alacağına inancımız tamdır.  Normalleşme ile İl hıfzıssıhha kurulunda alınan kararlarda Karabük esnafımızın öncelik olmasını,  esnaflarımızın menfaatine olmasını bekliyoruz. Yine tüm işyeri sahiplerini belirlenen kiralarda insaflı ve vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Esnaflarımızın en küçük sorununu dahi ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğinin bilinmesini ister bu vesile ile salgın hastalığının bir an önce bitmesini ve bundan en çok etkilenen esnaflarımıza kolaylıklar dilerim” ifadelerine yer verdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.